Vysočina podpoří zubní ordinace 800 tisíci korunami

Zubař, ilustrační foto, Pixabay

O dotace na vybavení zubařských ordinací požádala Kraj Vysočinu tři města. Radní doporučili zastupitelům schválit pro Světlou nad Sázavou, Ždírec nad Doubravou a Humpolec dohromady 800 tisíc korun, uvedl hejtman Jiří Běhounek. Dotační program kraj vyhlásil loni, má pomoct s dostupností lékařské péče zejména v menších městech, zvýhodněné jsou obce do 10 tisíc obyvatel.

Ždírec nad Doubravou na Havlíčkobrodsku má přibližně 3100 obyvatel a ordinují v něm dvě zubní lékařky. Podle starosty Bohumíra Nikla městu nechybí ani praktický lékař, dětský lékař nebo gynekolog. Kapacitu ale mají obě zubní lékařky naplněnou a nové pacienty nepřijímají.

Nový zubař bude čerstvým absolventem. Podle starosty je to místní občan, který se chce po studiu vrátit domů. Město se rozhodlo pořídit mu do ordinace zubařské křeslo v hodnotě přibližně 600 tisíc  korun, od kraje může získat polovinu. Ordinace bude v pečovatelském domě, otevře se zřejmě v druhé polovině příštího roku. Starosta odhaduje, že bude pro asi 1200 pacientů.

Na 300 tisíc může dosáhnout i Světlá nad Sázavou. Jedenáctitisícový Humpolec požádal Kraj Vysočina o 200 tisíc korun.

Nový zubní lékař by měl v Humpolci začít ordinovat do měsíce. Podle starosty Karla Kratochvíla se tak ve městě zlepší situace jen částečně, v Humpolci totiž od loňska skončili dva zubaři.

Město novým zájemcům nabízí pobídky včetně městského bytu nebo bezúročných půjček. „U pana doktora Josefa Dovola ale zapůsobilo to, že se sem přistěhoval, pochází tady z kraje a víceméně se sem vrátil, chce tady žít a provozovat praxi,“ řekl Kratochvíl.

Účelem programu, pro který zastupitelé už v roce 2019 vyčlenili 1,5 milionu korun, je zajistit dostupnost primární ambulantní zdravotní péče v oboru zubní lékařství u registrujících poskytovatelů zdravotních služeb v malých obcích na Vysočině. Je určený pro obce či svazky obcí.

ČTK