VZP motivuje děti k pohybu a přispívá jim tisícovku na sportovní aktivity

Ilustrační fotografie, FOTO: pixabay

Se začátkem školního roku, kdy děti usedly po mimořádně dlouhých „prázdninách“ do školních lavic, začíná také plno sportovních kroužků a dalších zájmových aktivit ve škole i mimo ni. Rodičům tak přibývá další náklad do rodinného rozpočtu. VZP chce podpořit děti v pravidelném pohybu, a proto jim v tomto roce přispívá až 1000 Kč na různé pravidelné pohybové aktivity. V prvním pololetí zažádalo o příspěvek pro své děti 58 845 klientů a VZP jim vyplatila 52 271 466 Kč.

„VZP podporuje zdravý vývoj dětí, a proto poskytuje každoročně s mírnými obměnami příspěvek na pohyb dětí z fondu prevence,“ uvedl mluvčí pojišťovny Vlastimil Sršeň.

V roce 2020 nabízí pro děti od jednoho roku příspěvek až 1 000 Kč na jakoukoli pravidelnou sportovní činnost organizovanou mimo školu, od dvou let i na pravidelné pohybové aktivity organizované školským zařízením.

„Děti od 15 let mohou částku použít také na úhradu permanentky. Příspěvek je možné využít i na sportovní prohlídku absolvovanou a hrazenou u lékaře nebo na úhradu startovného či členského poplatku,“ dodává Sršeň.

V letošním prvním pololetí zažádalo o příspěvek na pohyb dětí zhruba o pětinu méně klientů než v prvním pololetí předchozího roku.

„Na jaře totiž naši republiku ochromila epidemie covid-19, a proto i klienti podávali žádostí méně. Při postupném rozvolňování aktivit, kdy se pomalu otevírala sportoviště, začaly děti opět i přes různá omezení sportovat a využívat příspěvky VZP,“ říká Sršeň.

Pojišťovna v roce 2020 změnila podmínky čerpání příspěvků na pohyb a přestala rozlišovat školní a mimoškolní pohybovou aktivitu, vyplatila i přes nižší počet žadatelů o 37 rocent více peněz než v prvním pololetí roku 2019.

Nejvíce žádostí bylo v prvním pololetí roku 2020 v Praze, Jihomoravském a Středočeském kraji. Nejméně pak v Karlovarském kraji.

„Rodiče by měli myslet na správný vývoj svých dětí, nenechat je po škole doma jenom hrát hry na počítači a podobně, ale umožnit jim dostatek pohybu nad rámec tělesné výchovy. Jedině tak budou děti zdravé a spokojené. Nedostatek pohybu totiž výrazně přispívá ke zdravotním problémům, včetně obezity a následným kardiovaskulárním či ortopedickým potížím,“ připomíná Sršeň.

Čerpat příspěvky na pohyb dětí mohou lidé do konce listopadu tohoto roku, podrobné podmínky jsou na stránkách pojišťovny, ta také připomíná, že do 30. září je možné zažádat o přeregistraci ke Všeobecné zdravotní pojišťovně a od 1. ledna tak čerpat benefity z její nabídky.