VZP přispěje lidem mezi 25 a 50 lety na očkování proti spalničkám

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) přispěje svým klientům ve věku 25 až 50 let, kteří nemají protilátky, na očkování proti spalničkám. Zaplatí jim 500 Kč, vakcína stojí 700 až 900 Kč. Novinářům to po jednání správní rady pojišťovny řekla její předsedkyně Věra Adámková (za ANO).

Zatím není jasné, kolik nový příspěvek bude pojišťovnu letos stát. Záležet bude podle Adámkové na zájmu. „Může se stát, že někteří lidé, kteří byli očkováni, protilátky nemají. Měnila se i struktura očkování,“ dodala Adámková.

Na očkování má ve fondu prevence vyhrazeno pro rok 2019 asi 143 milionů korun, přispívá například na očkování proti chřipce, pneumokokům, meningokokům u dětí nebo klíšťové encefalitidě.

Nově chce pojišťovna přispívat až 10.000 korun také dětem s vrozenými metabolickými vadami, které musí mít přísnou dietu.

Správní rada společně s dozorčí projednala dnes také účetní uzávěrku. „VZP se ekonomicky nachází v tak dobré kondici, kde ještě nebyla,“ uvedla Adámková. Pojišťovna převádí peníze do rezervního fondu, ke konci roku na něm chce mít 16 miliard. Na konci letošního prvního čtvrtletí skončila podle místopředsedy správní rady Jiřího Běhounka (ČSSD) dvěma miliardami korun, o než příjmy z pojistného a dalších zdrojů přesáhly výdaje.

ČTK