WHO: Letos by mohly být stovky milionů dávek vakcíny proti viru

Očkování. Foto: Pixabay

Světová zdravotnická organizace (WHO) věří, že se už letos vyrobí stovky milionů dávek vakcíny proti koronaviru, do konce příštího roku pak dvě miliardy. V Ženevě to podle agentury Reuters řekla hlavní vědecká pracovnice WHO Soumya Swaminathanová. O nalezení očkovací látky nyní usiluje řada firem po celém světě a více než deset z nich už může dělat testy na lidech.

Vzhledem k pozitivnímu očekávání se WHO již zabývá tím, jaké skupiny lidí by vakcínu měly dostat jako první. Přednostně přijdou zřejmě na řadu zdravotníci, lidé, kteří jsou kvůli svému věku nebo zdravotnímu stavu zvláště zranitelní, a také osoby, které žijí v místech, kde se koronavirus může snadno šířit, ať už jde o pečovatelské domovy nebo věznice.

Swaminathanová uvedla, že je sice optimistická pokud jde o vývoj vakcíny, ale zároveň podotkla, že jde o složitý proces s mnoha neznámými. Poznamenala také, že data, která má k dispozici, neukazují na to, že by koronavirus zmutoval tak, aby to ovlivnilo vážnost nemoci covid-19, kterou způsobuje.

ČTK

Německá firma CureVac smí testovat vakcínu proti covidu na lidech

Německá firma CureVac, která vyvíjí vakcínu proti koronaviru, dostala jako druhá v Německu povolení k zahájení testů na lidech. Potvrdil to podle agentury Reuters Institut Paula Ehrlicha (PEI), který v Německu působí jako regulátor v oblasti očkovacích látek.

Agentura Reuters už v úterý napsala, že PEI testování německé experimentální vakcíny na lidech povolí. Firma nyní uvedla, že první výsledky z těchto testů očekává na podzim a že už v září by mohla začít s druhou fází testování.

V Německu dosud povolení k podobným testům obdržela jen firma BioNTech, a to v dubnu. Na celém světě se nyní na lidech testuje zhruba tucet možných očkovacích látek proti koronaviru.

Na společnost CureVac byla pozornost upřena už minulý týden, kdy německá vláda oznámila, že do ní vloží 300 milionů eur (osm miliard Kč), a získá v ní tak 23procentní podíl.

Podle starších zpráv lákal firmu americký prezident Donald Trump, aby se přesunula do Spojených států, nebo aby jim lék exkluzivně poskytla.

ČTK