WHO: Malárie si v subsaharské Africe vyžádá více obětí než covid

Komár. Zdroj: Pixabay

Malárie si letos v subsaharské Africe vyžádá více obětí, než kolik lidí v této oblasti zemřelo v souvislosti s covidem-19. Boj s tímto onemocněním šířeným komáry narušila právě koronavirová krize, varovala dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Informovala o tom agentura Reuters.

„V závislosti na tom, jak moc byla (kvůli covidu-19) narušena pomoc … přibude podle našich odhadů v subsaharské Africe 20.000 až 100.000 úmrtí na malárii, většina obětí budou malé děti,“ uvedl Pedro Alsonso, ředitel programu WHO pro boj s malárií.

Malárií se v roce 2019 nakazilo 229 milionů lidí, z nichž 409.000 zemřelo; oběťmi byly převážně malé děti v chudých částech Afriky. Nákaza hrozí přibližně polovině světové populace. Onemocnění přenášejí samičky komára rodu Anopheles. K příznakům patří horečka, zimnice, pocení, bolesti kloubů a hlavy, zvracení a křeče. Nemoc nemusí být smrtelná, pokud se včas a odpovídajícím způsobem léčí.

„Světové zdravotnictví, média, politici; ti všichni svou pozornost obrátili ke covidu, … a přesto se téměř nevěnujeme nemoci, která každý rok zabije okolo 400.000 lidí, převážně dětí,“ upozornil Peter Sands, ředitel světového fondu pro boj s AIDS, tuberkulózou a malárií. „A připomínám, že toto je nemoc, které se umíme zbavit – takže je naše volba, že to neděláme,“ dodal.

čtk