WHO: V Kongu bude 800.000 lidí očkováno proti choleře

Očkování. Zdroj: Pixabay

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí oznámila, že spouští kampaň v rámci které naočkuje přes 800.000 lidí proti choleře v provincii Severní Kivu na východě Konga. Nemoc už si od začátku roku v regionu vyžádala 240 obětí, píše agentura AFP s odkazem na vyjádření WHO. V zemi přitom také nedávno vypukla epidemie eboly a spalniček.

„Kongo čelí bezprecedentní kombinaci smrtelných epidemií,“ řekl doktor Seth Berkley, výkonný ředitel světové Aliance pro očkování Gavi, která kampaň financuje.

Cholerou se od začátku letošního roku v Kongu nakazilo již více než 10.000 lidí, uvádí WHO. U dalších asi 80.000 vzniklo podezření na nakažení spalničkami, 1400 lidí již nemoci letos podlehlo.

Právě proti spalničkám nedávno lékaři naočkovali více než dva miliony lidí, dalších 400.000 by ještě mělo vakcínu obdržet, aby se šíření nemoci dostalo pod kontrolu, řekl Berkley.

Lékaři v Kongu také letos v květnu zaznamenali jeden případ přenosné dětské obrny typu 2.

Podle AFP přitahují tyto nemoci menší pozornost médií, než epidemie eboly, kterou úřady vyhlásily na severovýchodě Konga v srpnu loňského roku. Podle údajů konžského ministerstva zdravotnictví tento virus zabil za posledních deset měsíců již 1248 lidí. Ebola patří mezi nejobávanější nemoci na světě, šíří se přímým kontaktem s krví či tělními tekutinami a podlehne jí asi polovina nakažených.

ČTK