Z Wu-chanu, centra nákazy koronavirem, odletělo přes 80 Britů

Letadlo, ilustrační foto

Letadlo s 83 britskými občany na palubě a 27 lidmi z dalších zemí dnes odstartovalo z čínského Wu-chanu, který je epicentrem nákazy novým koronavirem. Informovala o tom agentura Reuters. Stroj měl odletět už ve čtvrtek ráno, nezískal však povolení čínských úřadů. Kromě Británie pro své občany letecké speciály do Wu-chanu zatím poslaly Spojené státy a Japonsko.

Letadlo pronajaté ministerstvem zahraničí v Londýně má podle plánu přistát v Británii kolem 14:00 SEČ, pak bude pokračovat do Španělska. Tam se zbývajících cestujících ujmou zástupci zemí, odkud tito lidé pocházejí.

Podle Reuters není jasné, proč čínské úřady nedaly letounu povolení k odletu už ve čtvrtek, ani proč jím nemohlo odcestovat 150 Britů a 50 lidí z jiných zemí, jak se původně zamýšlelo. „Víme, jak stresující byla situace pro ty, kdo čekali na odjezd,“ uvedl dnes šéf britské diplomacie Dominic Raab. „Dělali jsme, co bylo v našich silách, abychom zajistili bezpečný odjezd (těchto lidí),“ dodal.

Někteří Britové řekli, že s nimi z Wu-chanu nemohli odletět příbuzní s čínskými pasy. Ti, kteří se vrátí do Británie, stráví dalších 14 dní v karanténě ve zdravotnickém zařízení.

V důsledku nákazy novým typem koronaviru v Číně zemřelo 213 lidí a skoro 9700 se podle nejnovější bilance nakazilo. Nemoc se rozšířila do dalších přibližně dvou desítek zemí světa, včetně čtyř evropských. Kvůli současné epidemii koronaviru Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek vyhlásila globální stav zdravotní nouze.

ČTK