Za čtvrtek se potvrdilo 2216 nakažených. Mírně se zhoršila Praha

Česko za čtvrtek hlásí 2216 nových případů nákazy koronavirem, o 413 méně než minulý týden. K mírného zhoršení došlo v Praze. Zde laboratoře odhalily 235 případů nákazy koronavirem. Je to o šest víc než ve středu a o 23 víc než před týdnem.

Reprodukční číslo v metropoli ke dnešku stouplo na 0,92 ze čtvrtečních 0,89. Hodnota pod jednou ukazuje, že šíření epidemie zpomaluje. Nad jednou bylo R v Praze naposledy 7. března. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Za posledních sedm dní je v Praze výskyt koronaviru v přepočtu na 100 tisíc obyvatel na 108. Údaj je platný ke čtvrtečnímu večeru, ve středu to bylo 111. Hodnota tak klesá k hranici 100 případů, kterou vláda stanovila jako podmínku pro návrat dětí na druhý stupeň základních škol. Ve čtvrtek kabinet rozhodl, že od pondělí 3. května se budou moci na druhý stupeň vrátit žáci v hlavním městě a dalších šesti krajích. Kromě už dříve avizovaných Karlovarského, Královéhradeckého a Plzeňského, které se pod stovku dostaly už dříve, se otevřou školy i ve Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji.

Tempo očkovaní proti koronaviru v metropoli nepatrně zrychlilo. Ve čtvrtek zdravotníci v Praze aplikovali 8900 dávek vakcín proti covidu, což bylo zhruba o 100 méně než ve středu, ale o 200 víc než před týdnem. Od počátku očkování v prosinci do čtvrtečního večera v hlavním městě aplikovali přes 498 000 dávek vakcíny proti koronaviru, obě potřebné dávky dostalo téměř 193 400 lidí.

Hygienici v hlavním městě ve čtvrtek oznámili, že zaznamenali první případ indické mutace koronaviru. Případ se týká člověka z Indie, další případy této mutace v Praze hygiena neeviduje. Lidem hygienici doporučují, aby nadále dodržovali potřebná preventivní opatření. Jde zejména o nošení respirátorů, pravidelné mytí rukou a dodržování alespoň dvoumetrových rozestupů. Podezření na indickou mutaci se už dříve v Česku objevilo v Hradci Králové. Podle stanoviska Světové zdravotnické organizace z tohoto týdne zatím nejsou o mutaci bližší podrobnosti. Na základě současných poznatků se nepředpokládá, že by se průběh onemocnění s indickou mutací výrazně lišil od klasického průběhu.

ČTK, vlb