Za koncem Prymuly stála zlá média a nebezpečný Vyšehrad, nebo profesor

Roman Prymula, FOTO: Vláda ČR

„Nechoďte na Vyšehrad, je tam nebezpečno,“ těmito slovy prezident Miloš Zeman zpestřil jmenování nového ministra zdravotnictví Jana Blatného. Blatný vystřídal Romana Prymulu (za ANO), jehož bleskurychlý konec kariéry odstartovaly fotografie zveřejněné opovrhovaným deníkem Blesk. Ty se pak rychle šířily do dalších zlých médií. Zachycovaly Prymulu, jak vychází z restaurace na Vyšehradě, která už měla být zavřená na základě jeho vlastního opatření. Mnozí příznivci Prymuly to měli, a mají novinářům za zlé.

Vyrojilo se mnoho více či méně pravděpodobných teorií, proč se tak stalo. V každém případě platí, že nechat se v době pandemie takto nachytat, byla kardinální politická chyba. Z těch jsou politici v zemích s alespoň nějakou politickou kulturou, zvyklí vyvozovat odpovědnost sami.

Pokud by Prymula po tomto zůstal ve funkci ministra zdravotnictví, byl by při každém dalším vyhlášeném opatření veřejnosti směšný. A to si on, ani jeho šéf Andrej Babiš nemohou v době, kdy na covid-19 umírá stovka lidí denně, dovolit. Proto musel být Prymula odejit i proti své vůli.

To nejpodstatnější na této kauze ale zaniklo při kostrbatém obhajování samotných aktérů kauzy.

Zlá média ještě nevypátrala o čem a s kým vlastně Roman Prymula a Jaroslav Faltýnek ve skutečnosti jednali k půlnoci, v restauraci proslulé mezi zákulisními hráči politiky a byznysu.

Výmluvy, že na ministerstvu nebo ve sněmovně to nebylo možné, nemohou obstát. Zejména poté, co zaznělo, že jednali o plošném testování v Moravskoslezském kraji, což s žádnou funkcí Faltýnka zjevně nesouvisí.

Jediné rozumné vysvětlení tak je, že jednali o něčem, co nebylo vhodné pro „uši“ na půdě obou institucí.

To by zrovna v případě profesora Prymuly, byla mimořádně zajímavá informace. Ani za rok totiž, co by náměstek na ministerstvu zdravotnictví nedokázal získat bezpečnostní prověrku. A ač sám rád tvrdí, že neví proč, pravidla jasně říkají, že o výsledku, tedy i o neudělení a důvodech, musel být Národním bezpečnostním úřadem vyrozuměn.

Pokud by už to náhodou tento úřad neudělal, střet zájmů, který vyústil v odvolání Prymuly z funkce ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové, by mohl být zjevným důvodem.

Prymulův příběh spojený s kauzou Biovomed totiž poměrně detailně zmapovala v roce 2016 opět ta zlá média.

Ve zkratce, profesor Prymula byl ve stejné době ředitelem fakultní nemocnice, šéfem České vakcinologické společnosti, a působil ve firmě své dcery Biovomed s.r.o. Ta inkasovala od farmaceutických firem ročně mnohamilionové částky za klinické studie hodnotící účinnost a bezpečnost vakcín. Podle obchodního rejstříku byl Prymula od 12. listopadu 2013 do 20. června 2016 ve firmě své dcery prokurou s plnou rozhodovací pravomocí, navíc v té době jeho dcera studovala v USA.

Celá léta si tak Prymula zatloukal hřebíky do víka své vlastní politické rakve, kterou ve finále své měsíční ministerské kariéry odmítl zavřít.

Víko přesto zaklaplo. Dnes je pátým nejkratší dobu sloužícím ministrem, ze všech ministerstev.