Za ministra Vojtěcha se už vyměnilo vedení více než poloviny FN

Po ohlášeném odchodu Romana Krause z čela Fakultní nemocnice Brno dostane za úřadování Adama Vojtěcha (za ANO) nového ředitele již pátá z devíti fakultních nemocnic (FN) v ČR, které spadají pod ministerstvo zdravotnictví. Kromě FN se za současného šéfa resortu měnilo i vedení dalších ministerstvem řízených organizací, mimo jiné Státního ústavu pro kontrolu léčiv, Státního zdravotního ústavu či pražských nemocnic Na Bulovce a Na Homolce.

Přehled změn ve vedení fakultních nemocnic od prosince 2017:

9. února 2018 – Vojtěch odvolal ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluka Němečka, někdejšího ministra zdravotnictví za ČSSD. Důvodem bylo manažerské selhání vedoucí k destabilizaci nemocnice, umělé navyšování hospodářského výsledku a střet zájmů; Němeček důvody označil za smyšlené. Novým ředitelem se v dubnu 2018 stal Evžen Machytka, ve funkci kvůli sporům mezi ním a částí přednostů, ostravskou lékařskou fakultou, ale i městem a krajem, vydržel jen půl roku. Po jeho rezignaci se ředitelem stal letos v únoru lékař Jiří Havrlant.

30. listopadu 2018 – Ministr Vojtěch odvolal ředitelku Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Danu Juráskovou. Pochybení podle něj souvisí s veřejnými zakázkami, škoda dosahuje desítek milionů korun. Novým ředitelem VFN se od poloviny letošního února stal onkolog David Feltl.

31. května 2019 – Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že k 30. září skončí v čele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) Robert Grill. Odešel na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku. Novým ředitelem se od začátku října stal dermatolog Petr Arenberger.

3. dubna 2019 – Rezignaci ke konci června podal ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Martin Pavlík. Výběrové řízení na jeho nástupce muselo ministerstvo opakovat, protože komise doporučila exposlance Michala Pohanku, kterého ale ministr Vojtěch nejmenoval. Druhé řízení vyhrál Vlastimil Vajdák, jenž zařízení vede od srpna.

30. října 2019 – Rozhodnutí odejít ke konci listopadu oznámil ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus. Ministerstvo vypíše na místo nového ředitele výběrové řízení. Do doby, než vybere Krausova nástupce, bude nemocnici řídit náměstkyně pro organizační, právní věci a personalistiku Alena Tobiášová.

Přehled ředitelů ostatních fakultních nemocnic:

Fakultní nemocnice Hradec Králové – Vladimír Palička

Fakultní nemocnice Olomouc – Roman Havlík

Fakultní nemocnice v Praze Motole – Miloslav Ludvík

Fakultní nemocnice Plzeň – Václav Šimánek

ČTK