Za péči si připlácíme, ale rozhodně nerozhazujeme

Zdroj: SurGal Clinic

Češi jsou více ochotní utrácet za nadstandardní zdravotní péči. Přesto však tyto výdaje rostou jen pozvolna a loni tvořily jen 2,8 procenta výdajů domácností. V okolních zemích lidé za své zdraví utrácejí větší část domácího rozpočtu.

Průměrné výdaje obyvatel ČR za zdravotní péči vzrostly za posledních deset let zhruba o polovinu. V průměru tak podle dat Eurostatu zaplatí každý Čech ročně za zdravotní péči více než 7000 korun, zatímco před deseti lety to bylo 5000 korun.

„Na jedné straně to ukazuje, že máme robustní a velmi dobře fungující zdravotní péči zdarma. Na druhé straně je ale vidět, že Češi si ještě úplně nezvykli, že nejlepší investicí je ta do vlastního zdraví a do zdravotní péče míří jen malá část rozpočtu domácností,“ uvedl zakladatel a majitel Labs1503 Daniele Mastrachi. Labs1503 zastřešuje v ČR několik značek zaměřených na zvyšování kvality života.

Za alkohol a cigarety utratí české domácnosti třikrát tolik. „Na alkohol a cigarety míří v průměru přes osm procent rozpočtu domácností, toto číslo navíc za posledních deset let nekleslo, doplnil Matúš Valach ze společnosti Labs1503.

V Německu vydávají za zdravotní péči v průměru přes pět procent a třeba ve Švýcarsku dokonce přes 16 procent. „V západních zemích je samozřejmě zdravotní péče výrazně dražší než v České republice, ale zároveň jsou lidé ochotni do zdraví více investovat,“ vysvětlil Valach. Vyšší výdaje míří především do péče o chrup, fyzioterapii či různé formy ochrany psychického zdraví.

Podíl výdajů na zdraví na celkových výdajích domácností v procentech (zdroj: Eurostat za rok 2021):

Velká Británie 2,0

Slovensko 2,4

Česká republika 2,8

Francie 4,0

Rakousko 4,1

Maďarsko 4,2

Španělsko 4,7

Německo 5,3

Polsko 6,4

Švýcarsko 16,8

Zdroj: ČTK