Za středu přibylo 7015 nakažených, nemocnice se vyprazdňují jen velmi pomalu

Koronavirus, ilustrační obrázek. Foto: Pixabay

Ve středu přibylo v Česku 7015 potvrzených případů koronaviru. Jde o nejnižší středeční nárůst v tomto roce. V mezitýdenním srovnání je to pokles o 240 případů. Proti úterý bylo nově nakažených zhruba o 1450 více, úterní nárůst byl ale nejnižší za pracovní den od poloviny prosince. S nemocí covid-19 dosud v České republice zemřelo 27 466 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Počet hospitalizovaných s koronavirem klesl podle revidovaných dat ve středu téměř o 500 na 6504 pacientů. V těžkém stavu bylo 1349 z nich, o 50 méně než v úterý. K dnešnímu ránu byla v českých nemocnicích volná čtvrtina standardních lůžek s kyslíkem. Pro covidové pacienty je vyhrazeno 2062 z nich.

Laboratoře ve středu provedly zhruba 190 tisíc testů, z toho 163 tisíc antigenních. Ve srovnání s úterým klesl celkový počet testů zhruba o 90 tisíc, proti minulé středě jich pak bylo o přibližně o 19.000 méně.

Podíl pozitivních preventivních testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu, byl 0,5 procenta, což je zhruba stejně jako před týdnem. U tzv. epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních vzrostl v proti minulé středě mírně na 10,6 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, podíl nakažených dosáhl 27,3 procenta, před týdnem to bylo 25,7 procenta.

Nejvíce se koronavirus momentálně šíří na Jihlavsku, kde za uplynulých sedm dní zaznamenali 354 případů na 100 tisíc obyvatel. Přes 300 se tento ukazatel dostal ještě na Táborsku, Děčínsku, Mostecku, Českolipsku, Mladoboleslavsku, Orlickoústecku a těsně také Pelhřimovsku a Zlínsku. Naopak relativně nejlepší je situace na Chebsku, kde za poslední týden bylo 28 nakažených na 100.000 obyvatel.

Zjednodušené reprodukční číslo stouplo z 0,67 na 0,73. Udává průměrný počet lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný. Jestliže je vyšší než jedna, šíření nemoci zrychluje, pokud nižší, epidemie zpomaluje. Pod hodnotou jedna se reprodukční číslo drží nepřetržitě od 8. března.

ČTK, vlb