Za týden přibylo v Praze dalších 14 případů spalniček

Praha. Foto: Pixabay

Za minulý týden přibylo v Praze dalších 14 případů spalniček. Podobně vysoké počty přibývají poslední tři týdny, od začátku roku je 65 nemocných. Loni bylo 103 za celý rok, informovala na webupražská hygienická stanice. Nemoc je velmi nakažlivá a přenáší se vzduchem, nakažení jsou proto povinně dva týdny v karanténě v nemocnici. Kvůli nákaze museli být mimořádně očkováni zdravotníci v motolské nemocnici nebo uzavřena restaurace v Poslanecké sněmovně.

„Od začátku roku 2018, kdy HSHMP (Hygienická stanice hlavního města Prahy) začala opětovně detailně zvýšený počet nemocných spalničkami sledovat, je tak celkový počet nemocných v Praze 167,“ uvedli hygienici.

Nejprve se spalničky projevují horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. Uvnitř úst se mohou objevit bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den je patrná sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.

Účinnou prevencí před nakažením je jen očkování, proti nemoci není léčba, mírní se pouze příznaky. V Česku se povinně očkují děti od roku 1969, odolnost vůči nemoci se může postupně snížit. Zejména u lidí ve věku 30 až 50 let, kteří jako děti dostali jen jednu dávku vakcíny. Po prodělání spalniček v dětství, kdy má nemoc mírnější průběh, vzniká dlouhodobá imunita.

Rozšíření nemoci podle hygieniků umožnil pokles podílu očkovaných lidí v populaci pod 95 procent. Názory na očkování se různí. Někteří rodiče odmítají své děti nechat očkovat nebo vakcínu odsouvají do staršího věku, což podle odborníků situaci zhoršuje.

ČTK