Začala modernizace psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě

Psychiatrická nemocnice Havlíčkův Brod. Foto: Wikimedie, Pohled 111

Psychiatrická nemocnice v Havlíčkově Brodě zřizovaná ministerstvem zdravotnictví začala s modernizací jednoho ze svých pavilonů. Zaplatí za ni takřka 69 milionů korun bez DPH. Dodavatel stavby společnost Chládek a Tintěra si staveniště převzal na začátku ledna. Práce mají skončit v polovině roku 2021, sdělila Klára Doláková z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Pavilon číslo deset z roku 1934 se podle ní dočká kompletní obnovy včetně fasády a zateplení, nové střechy s půdní vestavbou i přístavby výtahu s evakuačním schodištěm. V nákladech 68,75 milionu korun je i terénní úprava okolí pavilonu. Obdobnou částku stála podle Dolákové modernizace pavilonu číslo pět z let 2017 a 2018. Do roku 2044 by mělo obdobným zásahem projít dalších pět léčebných pavilonů.

V pavilonu byly i dílny pracovní terapie, místnost pro duchovní péči, jednací místnost soudu nebo zázemí pracovníků hiporehabilitace. Žádné zásadní dopady stavební akce na provoz nemocnice se nepředpokládají, vše bylo zajištěno přestěhováním provozů z pavilonu číslo 10 do jiných prostor v areálu nemocnice a dále dílčími organizačními opatřeními, řekla Doláková.

Psychiatrická nemocnice s lůžkovou částí loni hospitalizovala asi 2000 pacientů. V průběhu roku 2019 se v návaznosti na projekt zvaný Deinstitucionalizace snížil počet lůžek ze 710 na současných 688 a byla zprovozněna zdravotní část Centra duševního zdraví, řekla Doláková.

První pacienty přijala havlíčkobrodská psychiatrická nemocnice už v roce 1928. Zcela dokončená byla o šest let později. V době druhé světové války v ní byl německý vojenský lazaret. Psychiatričtí pacienti se do ní vrátili v roce 1946.

ČTK