Záchranáři budou mít v Hustopečích novou základnu za 42 milionů

Sanitka. Foto: zzsjmk.cz

Jihomoravský kraj postaví v Hustopečích na Břeclavsku skoro za 42 milionů korun novou výjezdovou základnu zdravotnické záchranné služby. Novinářům to řekl hejtman Bohumil Šimek (ANO). Záchranáři podle něj využívají v areálu nemocnice nevyhovující prostory bývalé kotelny. Nový objekt vznikne místo současných garáží. Práce by měly být hotové v první polovině příštího roku.

Radní kraje vybrali společnost Stavební firma Plus z Hodonína, která objekt postaví. Dala ekonomicky nejvýhodnější nabídku za 41,8 milionu korun včetně DPH. „Současná výjezdová základna v prostorách bývalé kotelny neumožňuje temperovat vozidla. Užívané prostory včetně šaten jsou nevyhovující a značně omezují činnost záchranářů,“ uvedl Šimek.

Podle mluvčí kraje Moniky Brindzákové bude základem budovy montovaný železobetonový skelet. V prvním nadzemním podlaží bude stanoviště pro jedno zásahové vozidlo rychlé lékařské pomoci, pro jedno záložní sanitní vozidlo, dezinfekční box pro očistu a dezinfekci vozidla po výjezdu a sklady. Ve druhém nadzemním podlaží budou pobytové místnosti posádek, denní místnost, sociální zařízení, šatny, stanoviště provozního technika a datové centrum. Ve třetím nadzemním podlaží bude technická místnost vzduchotechniky a technická místnost ústředního vytápění.

Práce by měly začít v březnu a potrvají 14 měsíců. Hotovo by tak mělo být v květnu příštího roku. „Je to akce, která je součástí úvěrového financování ze strany Evropské investiční banky,“ poznamenal Šimek. Kraj si domluvil u banky úvěr 700 milionů korun a v následujících letech ho hodlá čerpat na investiční akce, jako jsou právě výjezdové základny, domovy seniorů nebo silnice. Další základny chce kraj vybudovat v Kyjově nebo Boskovicích.

ČTK