Záchranáři, hasiči a policisté předvedou v Plzni novinky techniky

Prezentace údržby nových vozů Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje nanotechnologií, 16. července 2019 v Plzni.

Vývojové novinky, které významně usnadňují práci integrovaného záchranného systému (IZS) v Plzeňském kraji, ukážou v sobotu 7. září veřejnosti hasiči, policisté a zdravotníci. Půjde například o chytrý hasičský oblek s rukavicemi, unikátní zbraně a automatizované externí defibrilátory. Plzeň tak chce na premiérové akci Hrdinové Plzně veřejnosti co nejvíce přiblížit práci všech složek IZS, řekla mluvčí města Eva Barborková.

Záchranáři předvedou například zásah při podezření na výskyt vysoce nakažlivé nemoci, zákrok pořádkové jednotky proti agresivní skupině a záchranu osoby vrtulníkem nebo čluny dobrovolných hasičů na Radbuze. Akce s velkým doprovodným programem naplánovaným od 11:00 do 18:00 je zdarma a je určena hlavně rodinám s dětmi, řekla mluvčí.

„Nové technologie nám naši práci v posledních letech významně usnadňují. V Plzni velmi dobře spolupracujeme s univerzitou a správou informačních technologií na vývoji řešení pomůcek pro hasiče, které jsou na světové úrovni,“ uvedl ředitel hasičů Pavel Musil.

Policisté předvedou kromě techniky a sbírky zbraní také výcvik zásahové jednotky a psovodů a s hasiči a zdravotníky zásah u dopravní nehody. Zdravotníci ukážou automatizované externí defibrilátory, které už jsou na mnoha místech Plzně. Akce zahájí čtyřměsíční interaktivní výstavu pro děti Já, hrdina.

„Snažíme se touto poutavou formou veřejnosti představit všechny složky integrovaného záchranného systému, jejich záslužnou a náročnou práci a ukázat techniku a vybavení, s nímž pracují,“ uvedl radní města Martin Zrzavecký (ČSSD). Celým dnem provede děti stezka úkolů, na jejímž konci se také mohou chvíli stát Hrdiny Plzně.

Událost, která bude v kreativní zóně bývalých garáží DEPO2015, navazuje na menší formát dřívějších Dnů s IZS, jež byly ve všední dny.

ČTK