Záchranáři v Beskydech pomáhali dvěma turistům

Náročnou neděli mají za sebou záchranáři horské služby, kteří v Beskydech souběžně museli pomáhat dvěma turistům. Na Velkém Javorníku zasahovali u kolapsu ženy a zároveň řešili i případ staršího muže, který se zranil po pádu do koryta Frankova potoka u Morávky na Frýdecko-Místecku. Novináře o tom informoval tiskový mluvčí horské služby Radek Zeman.

K ženě s kolapsem horští záchranáři vyráželi na žádost záchranné služby. „Ihned jsme vyslali hlídku z Pusteven a ti poté asistovali zdravotníkům při prvotním ošetření pacientky. Jen pár chvil poté jsme dostali další výzvu k zásahu u muže, který si zřejmě při pádu do potoka způsobil zlomeninu nohy,“ uvedl dispečer Horské služby Beskydy Marcel Svoboda.

Zraněnému muži vyjeli na pomoc záchranné týmy ze stanic Javorový a Frýdlant nad Ostravicí. Zraněný muž byl na těžko přístupném místě. „Vše ještě zkomplikovalo turistovo zranění. Ukázalo se totiž, že po uklouznutí na mokrých kamenech má zlomeninu v krčku. To je velice bolestivé a tak jsme vzhledem k tomu a obtížnému terénu požádali o spolupráci vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy,“ uvedl Svoboda.

Kvůli silnému větru ale pilot musel přistát na půl kilometru vzdálené louce. „Lékař a záchranář tedy dorazili k pacientovi po zemi a převzali si jej. Pak naši členové muže vytáhli z hlubokého koryta a vozidlem horské služby ho transportovali k čekajícímu vrtulníku,“ doplnil náčelník Horské služby Beskydy Radan Jaškovský.

ČTK