Záchranná služba v Ústeckém kraji má 17 nových sanitek

Nové sanitky v Ústeckém kraji

Záchranná služba v Ústeckém kraji má 17 nových sanitek. Jsou vybaveny moderními technologiemi, některá mají nosítka s nosností do 318 kilogramů. Sanitky vyjedou v lednu do výjezdových základen. Nahradí starší vozy, které budou sloužit jako záložní, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje (ZZS ÚK) Prokop Voleník.

Celkem 12 sanitek je typu Volkswagen Crafter, což jsou prostornější vozy. „Tyto dodávky máme poprvé. Jsou udělané tak, že nosítka lze ukotvit doprostřed. To znamená, že záchranáři se mohou pohybovat okolo pacienta, mnohem lépe se kolem zraněného vejdou,“ uvedl mluvčí. Ve vozech lze také zvlášť vyhřívat kabinu řidiče a klimatizovat prostor sanitky.

Hydraulická nosítka lze ovládat jednou rukou. „Nejčastější potíže zdravotníků souvisí se zády, protože uzvednout člověka vážícího 100 nebo 150 kilogramů vyžaduje fyzické úsilí. Díky novým nosítkům ubude lidí, kteří se zády marodí, bude jich tak více v práci,“ poznamenal Voleník.

Cena jednoho takového vozu je zhruba 3,8 milionu korun. Zdravotnická záchranná služba je pořídila z účelové dotace Ústeckého kraje ve výši 14 milionů korun a z fondu investic ZZS ÚK. Cena za 12 kusů činí zhruba 45 milionů korun. Sanitky budou sloužit na základnách Rumburk, Česká Kamenice, Děčín, Ústí nad Labem, Teplice, Litoměřice, Roudnice nad Labem, Louny, Podbořany, Most, Chomutov a Kadaň.

Jednu sanitku typu Volkswagen Transporter za za 2,6 milionu pořídili záchranáři z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů, jezdit bude z výjezdové základny Děčín. Čtyři vozy stejného typu celkem za 10,4 milionu koupila záchranka z fondu investic ZZS ÚK. Tyto vozy využijí záchranáři na základnách Lovosice, Jirkov, Litvínov a Žatec.

Vozový park obnovuje záchranná službě průběžně. „Protože vyřazená vozidla jsou jak říkáme bojeschopná, budou ještě uschovaná, pokud by se objevil nějaký problém,“ uvedl Voleník.

ČTK