Českou lékařskou komoru povede i nadále Milan Kubek

Milan Kubek, prezident ČLK

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka. Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Kubek po zvolení novinářům řekl, že delegáti svým hlasováním ocenili, co se podařilo v minulých letech. „Skutečně se podařilo vybudovat dům lékařů, podařilo se prosadit zvýšení ceny práce lékařů. A myslím si, že tak jako zdravotníci obstáli, tak i Česká lékařská komora obstála v epidemii,“ prohlásil.

Kubek chce silnou profesní samosprávu pro lékaře. Jedním z jeho nejdůležitějších cílů jsou vyšší platy. „Určitě nemůže být takový rozdíl mezi příjmy lékařů v České republice a třeba v Německu,“ uvedl staronový prezident ČLK. Je to důležité pro to, aby vystudovaní medici zůstávali v Česku.

Za problém považuje Kubek nedodržování zákoníku práce z hlediska přesčasů, což je špatné zejména pro pacienty. Lékaři proto nesmí být na přesčasech závislí, mladí lékaři musí mít lepší podmínky, mělo by být také více doktorů. Důležité je i vytvoření systému na získávání lékařů ze zahraničí.

Zlepšení podmínek pro lékařky

Další důležité téma je podle staronového prezidenta komory zlepšení podmínek pro ženy. Lékařky často musejí volit mezi rodinným životem a kariérou, některé proto obor opouštějí. „Je třeba, aby nemocnice vytvářely podmínky pro částečné úvazky, vytvářely třeba nemocniční školky, případně jesle a podobně,“ řekl. Organizace pak podle Kubka musí zůstat autonomní a nepodřízená ministerstvu ani žádné politické straně.

ČTK, vlb