Zájem o léčbu konopím stoupá. V brněnské nemocnici otevřeli vlastní experimentální pěstírnu

Konopí. Foto: Pixabay

Pacienti, kteří bojují s chronickou bolestí stále více využívají možnost přírodní léčby. Léčebné konopí může být často jednou z nejbezpečnějších a nejúčinnějších pomocí, jak dlouhodobě přetrvávající bolest zvládnout. Od loňského roku, kdy léky z konopí z 90% hradí pojišťovny, zájem pacientů o alternativní způsob léčby rapidně vzrostl. 

Centrum léčby bolesti v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny vypsalo letos recept na léčebné konopí 240 pacientům. Podle vedoucího lékaře centra, Radovana Hřiba, mělo v předchozích letech zájem o léčbu marihuanou pouze několik desítek lidí. Zájem pacientů o léčebné konopí zřejmě vzrostl díky zdravotním pojišťovnám, které začaly vypsané recepty hradit. V předchozích letech si někteří pacienti z finančních důvodů nemohli koupi lékařské marihuany dovolit, dnes může být dostupná každému, kdo ji k léčení nemoci potřebuje. “Lidé si tak měsíčně doplatí zhruba 100 korun, kdo má vyšší dávky, vejde se do pětistovky. Bez úhrady pojišťoven by lidé platili tisíce korun,” uvedl Hřib. Konopí slouží k léčbě onkologických, degenerativních či autonomních nemocí. U některých pacientů je konopí jedinou možnou léčebnou metodou, protože jim jiné léky nezabírají, nebo je špatně snášejí. U jiných je kombinována s dalšími léky, jako například s opiáty. 

Inhalace pod odborným dohledem

Počtem pacientů léčících se konopím se nemocnice u svaté Anny může porovnávat jak s evropskými, tak světovými velkými pracovišti zabývajícími se touto formou přírodní alternativní léčby. Fakultní nemocnice v Brně vyrábí tobolky z konopí, které užívá až 98% pacientů Centra léčby bolesti. Nemocní mohou využít i místní vaporizační místnost pro inhalaci léčebného konopí přímo pod lékařským dohledem. Podle zástupců nemocnice je tato vaporizační stanice první ve zdravotnickém zařízení na světě. V letošním roce nemocniční Centrum léčby bolesti otevřelo i experimentální pěstírnu a stalo se tak prvním lékařským zařízením, které si pěstuje vlastní léčebnou marihuanu. Sloužit bude k výzkumným účelům, časem by ji chtěla po legislativních úpravách užívat i v praxi. Konopí se dováží ze zahraničí a nyní ho na základě smlouvy se Státním ústavem pro kontrolu léčiv pěstuje slušovická firma Elkoplast.

Konopí na elektronický recept

Podle novely, kterou 27. září podepsal prezident Miloš Zeman, bude léčebné konopí do budoucna dostupnější. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní. Rostliny konopí pro léčebné užití budou pěstovány soukromými subjekty. Podle novely bude možné z nich vyrobit léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek, jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí. Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele. Navzdory zápornému postoji Senátu i ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha prosadila Sněmovna, že za technické konopí se bude pokládat i konopí s obsahem účinné látky THC do jednoho procenta, což je zhruba třikrát více než nyní. Tento krok se samozřejmě neobešel bez kritiky. Ta vyjádřila obavu, že zvýšení obsahu by bylo v rozporu s mezinárodní protidrogovou úmluvou a mělo by vliv i na trestní právo, kdy jde o hranici mezi přestupkem a trestným činem. Zastánci ovšem argumentovali pomocí zemědělcům. Senát chtěl vrátit hranici obsahu THC v technickém konopí na 0,3 procenta. Poslanci na to ale nepřistoupili. Podle přijatého znění se navíc nebude pohlížet jako na návykovou látku ani na konopný extrakt a tinkturu s obsahem do jednoho procenta THC. Lékový ústav dostane novelou právo blokovat internetové stránky, na nichž se nabízejí nelegální a padělané léky. Vznikne také centrální úložiště záznamů o očkování lidí, které bude sloužit jako elektronická obdoba očkovacího průkazu.

Má to i svá negativa

Léčebné konopí sice nemoci nevyléčí, ale svými blahodárnými účinky dokáže symptomy nejen zmírnit, ale zabrzdit či zastavit jejich rozvoj. Lékaři se uchylují k předpisu konopí až ve chvíli, kdy standardní léčba u pacientů nezabírá, registrované léky nemají očekávaný účinek nebo vyvolávají nežádoucí účinky. Samozřejmě ani léčbu touto rostlinou nemusí všichni pacienti dobře snášet. Jejími negativy jsou například hrozba psychózy a srdeční či jaterní poruchy. Mnoho odborníků vidí negativa i v případné legalizaci domácího pěstování konopí. Při pěstování doma není jasné, jaký bude mít výpěstek obsah látek. Roli hraje i bakteriální čistota a plísně, rostlina totiž může vytáhnout z půdy “neřády” staré až 30 let, které se člověku dostanou do organismu. V případě pěstování konopí v laboratorních podmínkách tyto problémy nehrozí.