Zákaz vývozu roušek z Německa ovlivnil jejich dostupnost na českém trhu

rouška, ilustrační foto, Pixabay

Výrobce zdravotnických potřeb Hartmann-Rico z Veverské Bítýšky na Brněnsku už nemá k dispozici žádné ústenky, tedy běžné roušky. Zatím neví, kdy je bude mít. Mateřská firma Paul Hartmann AG je vyrábí v Německu a obvykle je dodává do českých poboček. Německá vláda ale 4. března zakázala kvůli nákaze koronavirem vývoz těchto a dalších zdravotnických pomůcek za hranice. Zásoby operačních rukavic, čepic a některých druhů plášťů v českých pobočkách by měly stačit na dva až tři týdny, uvedl v prohlášení pro obchodní partnery člen představenstva a výkonný ředitel Tomáš Groh.

Na českém trhu jsou další výrobci ústenek, například ostravský Clinitex. Firmy v Česku vyrábějí i respirátory, kterých chce jen tento měsíc ministerstvo zdravotnictví nakoupit 600.000. Například brněnský Respilon by měl začít v nejbližších dnech vyrábět takové, které nositele ochrání a virus zlikvidují. Brzy by 10.000 kusů týdně měla dodávat firma Pardam z Roudnice nad Labem. Na volném trhu ústenky a respirátory nejsou.

Ústenky neslouží k ochraně před nakažením, primárně slouží k zachycení kapénky nositele a tedy šíření nákazy z jeho strany. Firma Hartmann-Rico není v současné době schopna situaci s ústenkami ovlivnit. „Přestože nás tato situace velmi mrzí, jedná se o mimořádnou událost. V současné chvíli nejsme schopni dodávat ani na nemocniční a institucionální trh,“ uvedl Groh.

Současné zásoby dalších zdravotnických prostředků osobní ochrany, které mají ještě dva až tři týdny být k dispozici, jsou rezervovány pouze pro nemocnice pod veřejnou zakázkou nebo poptávkou. „O výši skladových zásob budeme zástupce nemocnic včas informovat prostřednictvím našich obchodních zástupců. Společnost vyvíjí maximální úsilí, aby získala další potřebné skladové zásoby u tohoto nedostatkového sortimentu, a prověřuje různé alternativní možnosti. O termínech dalších dodávek budeme neprodleně informovat,“ uvedl Groh. Zdůraznil však, že nelze předjímat, jak dlouho bude nepříznivá situace trvat.

ČTK, ph