Zákon o eutanazii vyvolal ve španělském parlamentu bouřlivé emoce

Stáří, ilustrační foto Pixabay

Debata plná bouřlivých emocí předcházela ve španělském parlamentu hlasování o návrhu zákona o eutanazii, který španělští poslanci posléze valnou většinou postoupili k dalšímu projednávání. Proti návrhu vládních socialistů hlasovala jen Lidová strana (PP) a krajní pravice, jejichž poslanci obvinili vládu, že chce chystaným zákonem ušetřit za výdaje na vážně nemocné pacienty.

Poslanec PP Ignacio Echániz označil při debatě návrh zákona o eutanazii za „sociální inženýrství“, jímž vláda podle něj maskuje snahu o ušetření výdajů ve zdravotnictví. Echániz použil v této souvislosti i termín „konečné řešení“, který používali za druhé světové války nacisté pro snahu vyhladit židy („konečné řešení židovské otázky“).

„Sociokomunistická vláda chce takto manifestovat nejvyšší moc nad životem a smrtí,“ prohlásila dnes poslankyně krajně pravicové strany Vox Lourdes Méndezová. Podle ní je návrh zákona reakcí vlády na „krachující penzijní systém“. Podle Méndezové nová legislativa udělá ze státu „stroj na zabíjení“ a z lékařů budou podle ní „popravčí“.

Na kritiku pravice reagoval mimo jiné levicový poslanec Pablo Echenique, který je kvůli spinální svalové atrofii upoután na invalidní vozík. „Jaké odporné věci ještě musíme slyšet,“ řekl. Načež se z lavic pravicových poslanců ozvalo: „Odporné je, že ty tohle hájíš.“

Echenique vyzval ke schválení návrhu zákona a vzpomněl mimo jiné na asi nejznámějšího Španěla, který bojoval za právo na smrt a o němž byl natočen i oscarový film Hlas moře. Šlo o Ramóna Sampedra, který byl téměř 30 let ochrnutý upoután na lůžko, než mu v roce 1998 pomohla zemřít jeho přítelkyně. Pro nedostatek důkazů nakonec nebyla odsouzena.

Eutanazie i asistovaná sebevražda jsou ve Španělsku stále nelegální a hrozí za ně tresty až osm let vězení.

Postoupení návrhu zákona umožňujícího eutanazii či asistovanou sebevraždu k dalšímu projednání schválily dnes levicové strany koaliční vlády a menší regionální strany, včetně katalánských separatistů či baskických nacionalistů. Celkem bylo pro 201 poslanců ve 350členné dolní komoře parlamentu, proti hlasovalo 140 poslanců a dva se zdrželi.

Nyní se bude návrhem zabývat parlamentní výbor pro zdravotnictví, poté půjde návrh do Senátu a pak se vrátí ke konečnému schválení poslancům. Ministr zdravotnictví Salvador Illa řekl, že doufá ve schválení do června.

Možnost úmyslně usmrtit nevyléčitelně nemocného pacienta na jeho vlastní žádost za účelem zkrácení jeho utrpení, takzvaná eutanazie, je ve většině zemí nezákonná. V Evropě je legální jen v Belgii, Lucembursku a Nizozemsku. Některé země světa, například Švýcarsko, umožňují asistovanou sebevraždu, tedy sebevraždu vykonanou s pomocí jiné osoby. V České republice ani jedna z možností legální není.

ČTK