Zákonodárci v Tennessee schválili zákaz potratů po šestém týdnu

Lidské embryo, sedmý týden těhotenství, ilustrační fotografie

Zákonodárci amerického státu Tennessee schválili přísný protipotratový zákon, který zakazuje interrupce od chvíle, kdy je znatelný tlukot srdce plodu, což může být už v šestém týdnu těhotenství. Informovala o tom agentura Reuters.

Zákon přichází po jiných přísných protipotratových opatřeních, jež schválily zákonodárné sbory v dalších státech, kde mají republikáni většinu. Republikánské tažení proti potratům má zvrátit precedenční rozhodnutí nejvyššího amerického soudu z kauzy Roeová versus Wade, které v roce 1973 na celostátní úrovni potraty legalizovalo.

V uplynulých dvou letech federální soudci zablokovali zákony o zákazech potratů po šesti týdnech v Iowě, Kentucky, Ohiu, Mississippi a Georgii s tím, že jsou neústavní.

Podle nového zákona bude provedení potratu po šestém týdnu těhotenství zločinem. Výjimky budou platit pro potraty v zájmu záchrany života, ale nikoliv v případech znásilnění či incestu.

Americká unie občanských práv (ACLU) a největší organizace pro podporu plánovaného rodičovství Planned Parenthood rozhodnutí odsoudily s tím, že ohrožuje zdraví a reprodukční svobodu žen, a slíbily, že proti němu budou bojovat u soudu.

Potraty jsou jedním z nejožehavějších témat v americké společnosti. Jejich odpůrci se odvolávají na náboženské přesvědčení o úctě k životu, zatímco aktivisté za právo na potrat tvrdí, že omezení potratů upírá ženám kontrolu nad jejich těly i budoucností.

ČTK, jš