Zaměřeno na kuřáky. Lékaři chtějí včas odhalit rakovinu

Kouření. Zdroj: Pixabay

Ministerstvo zdravotnictví připravuje program pro včasný záchyt rakoviny plic. Lékaři by v něm měli vyšetřovat kuřáky, kteří kouřili nejméně dvacet let dvacet cigaret denně, včetně těch, kteří už s kouřením přestali. V tiskové zprávě o tom informovala česká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO). Poslední květnový den vyhlásila WHO Světovým dnem bez tabáku.

„Většina případů rakoviny plic, až 80 procent pacientů, je bohužel diagnostikována pozdě, kdy už léčba obvykle nevede k úplnému vyléčení. Její časná detekce je proto naprosto zásadní,“ uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví a přednostka Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Kouření je příčinou každého šestého úmrtí v Česku. Kromě rizika rakoviny plic, infarktu, mrtvice a dalších nemocí odborníci upozorňují na to, že kouření může snižovat účinnost řady léků. „Léky na úzkost, deprese a ředění krve fungují u kuřáků hůře. Kromě toho kouření zvyšuje nebezpečí vzniku cévních uzávěrů při užívání antikoncepce a bylo prokázáno, že potravinové doplňky s beta-karotenem u kuřáků zvyšují výskyt plicních nádorů,“ uvedl Jan Hartinger z Farmakologického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Na celém světě žije kolem 1,3 miliardy kuřáků. Z nich osm milionů podle odhadů letos v důsledku kouření zemře, z toho 1,2 milionu kvůli pasivnímu kouření, tedy vdechování cigaretového kouře. Podle dat Státního zdravotního ústavu kuřáků v ČR ubývá. Alespoň příležitostně si zapálí cigaretu méně než čtvrtina starších 15 let. Část lidí přechází na alternativy klasických cigaret, které sice neobsahují dehet a další spaliny hoření, ale stejně jako v klasických cigaretách je v nich nikotin, na kterém vzniká závislost.

Roční výdaje státu na zdravotní péči o kuřáky a jejich kratší dobu ekonomické aktivity odborníci odhadují na 100 miliard korun. Výběr daní z tabáku tyto náklady nepokrývá.

Většina kuřáků má za život několik neúspěšných pokusů přestat, v průměru necelý jeden každý rok. Odborníci se shodují, že bez pomoci dokážou přestat jen asi čtyři procenta z nich. Pomoc jim proto nabízejí specializovaná centra a dostupné jsou i léky, které pomáhají se závislostí.

ČTK, vlb