Zanzibar proti malárii nasadil s pomocí dronů silikonový postřik

Komár. Zdroj: Pixabay

Tanzanské souostroví Zanzibar zapojilo do boje proti malárii bezpilotní stroje, které na místní rýžová pole stříkají tekutinu na bázi silikonu. Ta pak vytvoří jemný film. Stojaté vody těchto polí jsou ideální líhní pro komáry, jež malárii přenášejí. Silikonový přípravek ale na jejich hladině vytvoří ochrannou vrstvu, která komárům zabrání se rozmnožovat, informovala dnes agentura Reuters.

Speciální látka byla mezinárodně testována a je biologicky rozložitelná, netoxická a nezpůsobí újmu nikomu jinému než komárům. Stříkání polí s pomocí bezpilotních strojů je pro Zanzibar levný způsob, jak zastavit rozmnožování komárů. Ruční postřik trvá mnohem déle a využití helikoptér je naopak neúměrně drahé, uvedl Eduardo Rodriguez z čínské firmy DJI, která bezpilotní letouny vyrábí.

Zanzibar si od tohoto kroku slibuje výrazné snížení výskytu nebezpečného savého hmyzu. Správa tohoto souostroví v Indickém oceánu se zavázala, že do roku 2023 malárii vymýtí úplně.

S nemocí, jež ohrožuje téměř polovinu světové populace, se Zanzibar i pevninská Tanzanie potýkají dlouhodobě. Proti malárii v současnosti bojuje pomocí sítí a insekticidů. Onemocnění způsobují parazité, kteří se do krevního oběhu člověka dostávají po kousnutím komárem rodu Anopheles.

V roce 2017 malárii na celém světě podlehlo 435.000 lidí, z nichž 93 procent pocházelo z Afriky.