Zastupitelé Zlínského kraje neschválili stavbu nemocnice za 8 mld

Zastupitelé Zlínského kraje neschválili investiční záměr pro stavbu nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích za osm miliard korun. Koalice byla rozdělená, pro stavbu nemocnice bylo jen 21 zastupitelů z 41 přítomných, proti jich bylo osm, 12 se zdrželo. Koalici tvoří lidovci, hnutí ANO a STAN a ODS, v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má 29 křesel. Pro schválení musela být nadpoloviční většina všech zvolených zastupitelů, návrh tedy musí získat 23 hlasů. V opozici je ČSSD, KSČM, Svobodní a Soukromníci a SPD.

Pro stavbu nemocnice byli lidovci, zástupci hnutí STAN a radní Jan Pijáček (ODS), pro byli také dva zastupitelé opoziční SPD. Proti návrhu hlasovali či se zdrželi zastupitel za ODS Stanislav Devátý, zástupci ANO a opozice.

Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), který stavbu nemocnice podporuje, uvedl, že je z výsledku překvapený. Postup koaličních partnerů označil za podraz. Koalice se podle něj dohodla, že bude hlasovat pro výstavbu. Zastupitel a krajský předseda ANO Pavel Pustějovský to však odmítl.

Stavba nemocnice by podle hejtmana trvala šest let a stála osm miliard korun. Postupná rekonstrukce a dostavba areálu Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) by prý stála deset miliard a trvala 12 let. Kraj nechal zpracovat posudky, stavbu nemocnice podporují. Opoziční zastupitelé za Svobodné a Soukromníky zveřejnili posudky, podle nichž je výhodnější rekonstrukce současného areálu. Zástupci opozice a ANO dnes novinářům řekli, že zatímco varianta nové nemocnice se podrobně zpracovala, rekonstrukcí KNTB se nikdo pořádně nezabýval, pouze se upravila cena podle původního generelu.

„Od samého začátku jsme chtěli dvě relevantní varianty řešení,“ uvedl Pustějovský, podle kterého by se nyní měla řešit také varianta, jak řešit zdravotnickou péči v současném areálu. Hejtman dnes novinářům řekl, že je nesmysl vypracovávat investiční záměr na rekonstrukci areálu. „Na konci procesu se ukáže, že je to daleko dražší, výpočty jsou naprosto jasné,“ uvedl Čunek, který bude nyní s koaličními partnery řešit další postup. Neodkázal upřesnit, zda projekt nové nemocnice bude opětovně navrhovat. „Projekt nekončí, to je vzkaz pro zdravotníky. Byl bych rád, aby nezačal exodus mozků z naší nemocnice, budeme o zdravotnictví jednat dál,“ řekl Čunek. Nyní se zřejmě budou v KNTB řešit akutní stavy. „Dáváme jen na opravy přes sto milionů korun ročně, tak je budeme dávat dál,“ uvedl. „Do voleb není daleko, k žádnému zmaru zlínského zdravotnictví nedojde. Pak si myslím, že se půjde dál správnou cestou,“ uvedl Čunek.

Kraj již kvůli nové nemocnici vykoupil pozemky, dal za ně asi 170 milionů korun. Příprava projektu stála podle hejtmana asi sedm milionů. Pokud by se nemocnice nestavěla, bylo by podle Čunka férové nabídnout pozemky majitelům zpět, protože je prodávali pro nemocnici.

Někteří zastupitelé, včetně koaličních, dříve uvedli, že se kvůli nové nemocnici obávají zadlužení kraje, nečekaných problémů i dopadu na další krajské nemocnice v okresních městech. Projekt považovali za uspěchaný. Naopak řada primářů výstavbu nemocnice podporuje. Někteří zástupci České lékařské komory vidí financování nemocnice jako rizikové a preferují rekonstrukci nemocnice podle platného generelu, který je ale 11 let starý.

Zastupitelé jednali o výstavbě nemocnice již v pondělí. Ani po desetihodinové diskusi nerozhodli a jednání přerušili do dnešního rána. Podobně dopadlo už jednání v dubnu.