Žďár nad Sázavou chce získat mladé zubaře, nabízí dotaci i půjčku

Foto: Pixnio.com

Radnice ve Žďáru nad Sázavou nabízí zubařům ve věku do 35 let dotaci na zřízení nové stomatologické ordinace nebo na převzetí již zavedené praxe. Nový dotační program v celkové výši 900 000 korun už schválilo městské zastupitelstvo. Město ho připravilo poprvé, řekl místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL). Mladým zubním lékařům město také nabízí bezúročnou půjčku do jednoho milionu korun.

Stomatologické ordinace jsou v tomto jednadvacetitisícovém městě přeplněné a neregistrují nové pacienty, podobná situace je v celém regionu. „My jsme si udělali stručnou analýzu. Na území města Žďár nad Sázavou v současnosti působí kolem 20 stomatologů, 60 procent z nich je nad 60 let,“ řekl Klement.

Program podle něj cílí na mladé stomatology, kteří si zavádějí praxi, město s ním seznámilo i lékařské fakulty vzdělávající budoucí stomatology. Pokračování programu podle místostarosty záviset na výsledku letošního ročníku.

Žádosti o podporu v městském grantovém programu na podporu stomatologických služeb mohou lékaři posílat do konce letošního září. Jeden žadatel může dostat částku do 300 000 korun, již může použít na vybavení do nové nebo přebírané ordinace nebo na její stavební úpravy.

Bezúročnou půjčku splatnou do deseti let mohou zubní lékaři od města dostat, pokud splní stanovené podmínky. Mezi ně patří například povinnost do tří let registrovat nejméně 1500 pacientů trvale žijících ve Žďáru nad Sázavou.