Zdravotní pojišťovny hradí očkování proti spalničkám, nově bude i VZP

Očkování. Foto: Pixabay

Některé zdravotní pojišťovny přispívají na očkování proti spalničkám. Očkování hradí Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (ZPMV) a Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP). Stejný záměr oznámila i největší Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která má mezi klienty asi dvě třetiny Čechů. Řekla to po jednání správní rady pojišťovny její předsedkyně Věra Adámková.

VZP přispěje svým klientům ve věku 25 až 50 let, kteří nemají protilátky, na očkování proti spalničkám. Zaplatí jim 500 Kč, vakcína stojí 700 až 900 Kč. Zatím není jasné, kolik nový příspěvek bude pojišťovnu letos stát. Záležet bude podle Adámkové na zájmu. „Může se stát, že někteří lidé, kteří byli očkováni, protilátky nemají. Měnila se i struktura očkování,“ dodala Adámková.

Na očkování má ve fondu prevence vyhrazeno pro rok 2019 asi 143 milionů korun, přispívá například na očkování proti chřipce, pneumokokům, meningokokům u dětí nebo klíšťové encefalitidě.

Stejnou částku 500 korun přispívá mluvčí Hany Kadečkové na očkování podle výběru pojištěnce, včetně vakcíny obsahující protilátky proti spalničkám pro starší 18 let, podle ZPMV, která je druhou největší zdravotní pojišťovnou v Česku.

Třetí největší ČPZP přispívá na podle obchodního ředitele Vladimíra Matty 1000 korun na jakékoliv očkování nehrazené z veřejného zdravotního pojištění. „Například vakcína Priorix, která se používá k očkování proti spalničkám, zarděnkám i příušnicím, stojí kolem 850 korun,“ uvedl.

Od začátku roku je už 479 nově nakažených

Nemocných spalničkami v Česku je od začátku roku 479, téměř třetina případů byla v Praze. V posledních pěti týdnech počty nových případů klesají. Za celý loňský rok bylo 203 nemocných. Ministerstvo odhaduje, že do konce roku by mohlo nemocných být kolem tisícovky.

Ještě v polovině března bylo za týden 59 nakažených. Nové případy se objevily v Praze (3), Moravskoslezském a Středočeském kraji (2) a ve Zlínském a Pardubickém (1). Čtyři nové případy zaznamenal Jihočeský kraj, kde je to nejvíc od začátku roku.

Onemocnění se šíří kapénkami ve vzduchu a je vysoce nakažlivé. Inkubační doba spalniček, tedy čas od nakažení po první příznaky, je sedm až 21 dní. Při léčbě je povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky. Vyšetření musejí být všichni, kdo se s nemocným potkali.

Kdo spalničky prodělal, zůstává proti nemoci imunní celoživotně. V Česku se povinně očkují všechny děti, jejichž zdravotní stav povoluje, ve 13. až 18. měsíci věku a znovu v pěti až šesti letech. Někteří rodiče ale očkování odmítají nebo odkládají, jejich děti pak nesmějí do školky či na tábory.

Spalničky se nemohou v populaci volně šířit, pokud má očkování aspoň 95 procent dětí do tří let. V roce 2007 bylo očkováno zhruba 98 procent dětí do tří let. Od roku 2013 podíl každoročně klesá. Předloni bylo očkovaných necelých 84 procent.

Očkování z dětství zejména u dnešních čtyřicátníků může už být vyvanulé. Větší zájem je proto o přeočkování, nabízejí ho i někteří zaměstnavatelé. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo očkování zdravotníků, vakcínu dostanou i policisté. Vyšetření protilátek od studentů požadují i některé lékařské fakulty.

Počty nových případů spalniček v ČR:

12. týden 13. týden 14. týden 15. týden 16. týden 17. týden Celkem
59 36 22 22 20 13 479

zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR