Zdravotní ústav v Ústí n. L. testuje na HIV a žloutenku

HIV poradna

Zdravotní ústav v Ústí nad Labem se zapojí do Evropského testovacího týdne. Lidé se tak mohou nechat zdarma otestovat na infekci HIV a žloutenku typu B a C. V České republice totiž klesá počet testů provedených na vlastní žádost, řekla Daniela Fránová, která vede poradny pro nemocné HIV a AIDS.

„Testování samozřejmě probíhá po celý rok, ale právě Evropský testovací týden a následující Světový den AIDS je dobrou příležitostí, jak testování připomenout,“ řekla Fránová. Testování podle ní trvá 15 minut. Testovat se může nechat každý, ale především by měli přijít ti, kdo užívají injekčně drogy či měli v minulosti nechráněný sex, uvedla Fránová.

Včasná diagnostika má zásadní význam pro účinnou léčbu. Ta může zajistit srovnatelnou kvalitu života HIV pozitivních lidí jako u lidí neinfikovaných. Zároveň zabraňuje dalšímu šíření nemoci, které je v České republice na vzestupu. V letošním roce do konce září přibylo 181 nově diagnostikovaných HIV pozitivních, což je téměř o dvacet více než za stejné období loni.

Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem provozuje 19 poraden HIV a AIDS v 18 městech a devíti krajích v republice.