Zdravotníci novoměstské nemocnice projdou školením reakce na násilný útok

FOTO: Nemocnice Nové Město na Moravě

Na případný násilný útok se připraví reagovat téměř 250 zdravotníků novoměstské nemocnice. Nemocnice získala na školení dotaci ministerstva zdravotnictví téměř milion a půl. V loňském roce bylo v podobné sérii bezpečnostních seminářů proškoleno 50 zdravotníků.

„Protože loňská akce, která byla zakončena praktickým cvičením, se zdravotníkům velice líbila, rozhodli jsme se letos o dotaci požádat znovu. Díky vyšší dotaci se seminářů zúčastní pětkrát více zdravotníků napříč celou nemocnicí. Kromě lékařů a nelékařů z anesteziologicko-resuscitačního oddělení, pod které spadá urgentní příjem a následná intenzivní péče, to budou zdravotníci z chirurgie a dětského oddělení,“ uvedla mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

„Zdravotníci se na semináři seznámí s reálnými případy. Naučí se, jak rizikovým situacím pokud možno předcházet, jak vůbec identifikovat útočníka. Účastníci kurzu si osvojí, co v prvních okamžicích rizikové situace dělat. Přiblížíme jim problematiku postupu uteč – schovej se – bojuj. Seznámí se s krizovou komunikací, naučí se například, jak postupovat v případě evakuace,“ uvedl k programu semináře Miloslav Švéda za pořadatele.

Seminář bude průběžně prokládaný modelovými situacemi, které se reálně staly.

Své reakce si část zdravotníků bude moci vyzkoušet stejně jako loni i na praktickém cvičení, které bude probíhat v součinnosti s Policií ČR.

„Cvičení je koncipováno tak, aby navazovalo na semináře. Účastníci budou moci zažít a zhodnotit získané zkušenosti v reálném prostředí při modelových situacích. Je dobré zjistit, jak v reálné situaci člověk zareaguje, jak v uzavřeném prostředí zní výstřel ze zbraně, jak je cítit střelný prach. Navržené scénáře jsou vždy předem odsouhlasené zadavatelem a také Policií ČR. Díky takovým cvičením vaši zdravotníci budou umět zareagovat,“ dodává Švéda.

„Nemocnice díky dotaci pro zaměstnance pořídí ještě bezpečnostní pomůcky, například taktické svítilny, osobní alarmy, pepřové spreje a taktická pera,“ doplňuje tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková. 

Nejtragičtější událost, kdy po útoku zemřelo šest lidí se odehrál 10. prosince 2019 v ostravské fakultní nemocnici. Dvaačtyřicetiletý muž z Opavska tehdy zastřelil v čekárně traumatologické ambulance šest lidí, čtyři muže a dvě ženy.