Zdravotníci se od poledne mohou registrovat k očkování proti covidu-19

Zdroj: Pixabay

Zdravotníci se dnes budou moci registrovat na očkování proti covidu-19. Podle vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by měl systém začít jejich registrace přijímat kolem poledne. 

Kvůli nedostatku vakcín se sice budou moci zdravotníci do systému registrovat, termín ale většinou nedostanou. V pátek ministerstvo zdravotnictví informovalo, že zdravotníků už je očkovaných asi 37 procent, tedy zhruba 63 tisíc lidí. Tvoří tak 57 procent všech očkovaných.

Pro zdravotníky se měl registrační systém původně otevřít už 15. ledna shodně jako pro seniory starší 80 let. Zpoždění způsobila nutnost propojení s registrem zdravotnických pracovníků, ve kterém bude třeba registrovaného ověřit.

Pro všechny další zájemce se měl systém otevřít původně 1. února. Měl se spustit ve stejnou chvíli pro všechny, po velkém náporu na registrační systém už 15. ledna, kdy se mohli registrovat jen senioři, kterých je zhruba 440 tisíc, ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že nejspíš bude další skupiny do systému pouštět postupně. O víkendu premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že kvůli nedostatku vakcíny nikoho dalšího registrovat nepůjde.

I občanů ČR patřících do druhé prioritní skupiny je asi 3,5 milionu. Jde o lidi starší 65 let, chronicky nemocné s vybranými vážnými nemocemi nebo lidi ve vybraných povoláních důležitých pro chod státu, jako jsou policisté, vojáci nebo učitelé. V rámci skupiny jsou lidé rozděleni do pásem podle rizika, ve vyšším budou mít přednost. Nejdříve by se měli dočkat nejstarší, naopak mezi posledními jsou učitelé.

ČTK