Zdravotníci se u domácích odběrů setkávají se zvědavostí sousedů

Ilustrační fotografie, FOTO: Krajská nemocnice Tomáše Bati

Zdravotníci, kteří ve Zlínském kraji jezdí k lidem domů odebírat vzorky pro test na koronavirus, nepovažují práci v terénu za rizikovější než běžnou činnost v nemocnici. Setkávají se například také se zvědavosti sousedů, dostali i pozvání na nedělní oběd, řekl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

Odebírat stěry lidem jezdí i vrchní sestra oddělení urgentního příjmu zlínské krajské nemocnice Monika Dlesková. „Každý zdravotník v odběrném týmu je maximálně vybaven ochrannými pracovními pomůckami. A také ví, že pracuje s pacientem s podezřením na COVID-19, a je na to tedy připraven. Je v té chvíli vybaven výrazně lépe než třeba v běžných životních situacích, v nichž se také můžeme potkat s rizikovým člověkem,“ uvedla Dlesková.

V týmu se střídají pracovníci zaměstnaní na urgentním příjmu, všeobecné sestry či zdravotničtí záchranáři, podmínkou je jejich dobrovolný souhlas. Čtyři týmy ve čtyřech okresech kraje udělaly desítky odběrů denně, nyní se počet výjezdů snížil, lidé využívají také odběrové místo v areálu zlínské nemocnice.

Lidé, které odběrový tým navštěvuje, jsou o termínu návštěvy předem informováni epidemiology z krajské hygienické stanice a s odběrem počítají. Zatím se stalo pouze jednou, že dotyčný nebyl doma. Výtěr nosohltanu se dělá přes ústa nebo nos, musí být však proveden dostatečně hluboko, což je mnohdy lidem nepříjemné.

„Přestože návštěva odběrového týmu zabere jen pár minut, stává se, že vyvolá rozruch v okolí. Ze zkušenosti jeho členů zatím vyplývá, že o odběr u souseda se zajímají hlavně starší občané,“ uvedl mluvčí. Zdravotníci zažili i kuriózní situace. „Prováděli jsme například odběr v domácnosti provoněné nedělními řízky. Dokonce mi i nabízeli, ale vzhledem k situaci jsem musela odmítnout, byť to bylo milé,“ uvedla Dlesková.