Zdravotnické odbory se tvrdě pustily do návrhu kompenzační vyhlášky

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel a předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví Dagmar Žitníková

Návrh kompenzační vyhlášky ministerstva zdravotnictví, která má narovnat platby zdravotních pojišťoven všem poskytovatelům po epidemii covidu-19, je pro odbory nepřijatelný. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR o tom dnes informoval na facebooku.

Peníze na odměny pro zdravotníky v ambulancích by podle něj přišly až na konci října. Podle odborů ale ministr slíbil přesun finančních prostředků na konec července.

„Ministerstvo zdravotnictví ve vyhlášce upravuje termíny tak, že by jednotliví poskytovatelé dostali doplacené finance na odměny až 30. října, výplata odměn zdravotníkům by tudíž mohla proběhnout až koncem roku,“ napsali zástupci odborů.

Předsedkyně svazu Dagmar Žitníková v pondělí jednala s premiérem Andrejem Babišem (ANO), ministrem Adamem Vojtěchem (za ANO) a zástupci zdravotních pojišťoven.

„Odbory navrhují, aby poskytovatelé, kteří nemají v pořádku přílohy smluv se zdravotními pojišťovnami, do konce června přílohy aktualizovali a aby následně do konce července zdravotní pojišťovny finance na odměny jednotlivým poskytovatelům vyplatily,“ uvedla Žitníková.

Každému zdravotníkovi má náležet odměna 75 tisíc korun, zaměstnancům zdravotnických záchranných služeb 120 tisíc korun a nezdravotnickým pracovníkům 30 tisíc korun. Zdravotníkům v nemocnicích už byly vyplacené, mají také dostat poukaz na 8000 korun na pobyt v lázních. Odměny ve stejné výší, kromě záchranářů, dostali už za první vlnu epidemie.

Drahý covid

Kompenzační vyhláška pro letošní rok se připravuje už do dubna. Kromě odměn pro zdravotníky řeší také platby za péči, kterou si epidemie vyžádala navíc a zachování plateb tam, kde musela být omezená. Na odměny v nemocnicích vláda schválila 11 miliard korun, pro zdravotníky mimo ně by mělo z veřejného zdravotního pojištění přijít asi 12,2 miliardy korun.

Zdravotní pojišťovny v ČR vydaly loni kvůli epidemii covidu-19 za zdravotní péči 351,9 miliardy korun. Bylo to o 13 procent více než v roce 2019, vykázané péče ale bylo podle svazu přibližně stejně. Letos budou náklady epidemie ještě vyšší. Peníze navíc stojí zejména testování, ať už laboratorní PCR testy nebo preventivní antigenními testy, a péče o nakažené v nemocnicích, za které mají zdravotníci příplatky za práci v infekčním prostředí.

Na zhruba devět miliard korun odhadly pojišťovny očkování proti covidu. Od dubna pojišťovny firmám vyplácejí také příspěvek 60 korun na samotesty zaměstnancům, což stojí asi 480 milionů korun měsíčně. Firmy mají zaměstnance testovat do konce června, dál bude dobrovolné.

ČTK, vlb