Zdravotnictví je připraveno na více než 1139 pacientů s koronavirem, vázne komunikace státu

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, reprofoto ČT24

Nemocnice jsou připraveny na péči o 1139 pacientů s koronavirem COVID-19, vyplývá to z vyjádření ministerstva zdravotnictví. V případě překročení kapacity je možné upravit další lůžka pro infekční pacienty. Podle aktuálních statistik ale směřovalo do zemí s výskytem koronaviru téměř 40 procent zájezdů z Prahy v době prázdnin. Zástupci krajů si stěžují na špatnou komunikaci i práci ministra Vojtěcha. Struktura péče o pacienty případně nakažené koronavirem je podle všeho nastavena robustně a v několika stupních.

Prvním z nich je Klinika infekčních, parazitárních a tropických nemocí pražské Nemocnice na Bulovce. Zdejší specializované oddělení má kapacitu 20 pacientů. Klinika je specializovaným pracovištěm, jehož hlavním úkolem je ochrana občanů před vysoce nakažlivými nemocemi jako jsou například plicní forma moru nebo krvácivé horečky typu ebola.

Pokud by její kapacity nestačily, stát by připravil k použití speciální vojenskou nemocnici v Těchoníně s 80 běžnými lůžky a 20 lůžky intenzivní péče. S tímto v případě potřeby ministerstvo zdravotnictví počítá.

„Dále lze využít i kapacit jiných zařízení, zejména infekčních klinik, celkem je možné využít až 1 139 lůžek na infekčních odděleních po celé republice,“ uvedla Klára Doláková z ministerstva zdravotnictví.

„Pokud by tyto kapacity byly překonány, tak budou aktivována zařízení, která se primárně nevěnují péči o infekční pacienty, ale budou upravena za tímto účelem. Počítá se taktéž s velmi úzkou spoluprací orgánů ochrany veřejného zdraví s ozbrojenými složkami,“ dodala Doláková.

Zmatky v komunikaci

V případě epidemie, kdy by počet pacientů přesáhl kapacity nemocnic na území kraje, rozhoduje o postupu kraj. „Předpokládáme, že kraj by koordinoval zdravotnická zařízení v jím řízených zdravotnických zařízeních,“ uvedla mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

Jenže pražský primátor Hřib napadl vládu a ministerstvo, že je nedostatečně informuje. „Já bych čekal jako předseda bezpečnostní rady kraje – hlavního města Prahy, že dostanu přímou informaci od předsedy bezpečnostní rady státu. Nebo, že proběhne přímé informování tajemníků bezpečnostních rad. Jediné, co jsem se dozvěděl, že zápis z pondělka bude v pátek,“ popsal situaci primátor Prahy Zdeněk Hřib.

“Problém vidím hlavně v tom, že my nemáme ty informace okamžitě jiným kanálem, než že se podíváme na tiskovku pana ministra nebo premiéra,“ pokračoval primátor Prahy v Událostech, komentářích na ČT 24.

Koordinace zdravotnických zařízení z krajského centra tak v Praze nefunguje. „Obraťte se prosím na ministerstvo zdravotnictví,“ uvedl Vít Hofman tiskový mluvčí magistrátu Hlavního města Prahy.

Mluvčí pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík redakci tvrdil, že plány pro tento případ mají, ale také doporučil obrátit se na ministerstvo zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví pak na naše otázky ke krajskému postupu neodpovědělo.

Nepříjemná překvapení zažili hejtmané i s respirátory.

„Nejvíc mě zarazilo, že ministr zodpovědný za národní zdraví řekne, že oni mají, tedy státní zařízení, a ostatní se mají činit samotní. Zdravotnictví je komplex financovaný z veřejného zdravotního pojištění. Bylo to vystoupení nehodné ministra zdravotnictví ČR,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, poté, co se z tiskové konference ministra dozvěděl, že Státní správa hmotných rezerv bude na pokyn ministerstva zajišťovat nákup respirátorů jen pro ministerstvem zřizované nemocnice.

„Chvíli to vypadalo, že je ministrem fakultních nemocnic a státních zařízení. Pardubický kraj si však poradil,“ dodal hejtman.

Týden na to, vydává minstr zdravotnictví mimořádné opatření, kterým zakazuje prodej respirátorů třídy FFP3 mimo území ČR a vyhrazuje je pro poskytovatele zdravotnických a sociálních služeb.

Pražské jarní prázdniny

Díky volnému pohybu osob v Evropské unii neexistují přesná data o návštěvách v oblastech s výskytem koronaviru. Je však jisté, že se jarní prázdniny překryly s potvrzeným výskytem onemocnění v Evropě. Podle ČTK nahlásilo první pacienty nakažené Německo 28. ledna, Itálie 31. ledna, Rakousko pak 25. února, všechny tyto země postupně hlásí nárůst potvrzených nákaz.

Podle údajů asociace cestovních kanceláří bylo v období jarních prázdnin prodáno 27 procent zájezdů do Rakouska a 13 procent do Itálie. Dalších 14 procent bylo rozprostřeno mezi Německo, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Data se týkají obyvatel městských částí Praha 1 až 5, ve kterých měly děti jarní prázdniny od 17. do 23. února.

Druhá vlna zájezdů obyvatel z městských částí Prahy 6 až 10, zamířila z 25 procent do Rakouska, ve 12 procentech pak do Itálie. Na Německo, Slovensko, Polsko a Maďarsko připadlo 12 procent zájezdů. To vše v období mezi 24. únorem a 1. březnem.

„Vycházíme z dostupných dat cestovních kanceláří, tedy co se týče organizovaného cestovního ruchu. Nikoliv z pohledu individuální turistiky,“ uvedla za asociaci Martina Košlíková.

O víkendu na přelomu února a března, bylo v zemích s výskytem nového koronaviru zhruba 25 400 Čechů. Vyplývá to z informací Asociace provozovatelů mobilních sítí. „V Itálii se podle počtu telefonů přihlášených v roamingu zdržovalo 23 900 lidí, v Číně zhruba 400, v Jižní Koreji 420, v Singapuru 250, v Japonsku 390 a v Íránu 64. Operátoři přitom nerozlišovali, zda se lidé v dané zemi nacházejí v ohnisku nákazy,“ informovala ČTK.

„Podobně jako v ostatních evropských zemích očekáváme, že případy teď budou narůstat. Notabene ta masa lidí, kteří se teď vrátili z Itálie, je pro nás velikým rizikem,“ uvedl epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v rozhovoru pro Právo.

„Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo práce a sociálních věcí doporučují občanům ČR a dalším osobám přijíždějícím z Itálie či z jiných oblastí s vysokým počtem onemocnění COVID-19 vyvolaných novým koronavirem, aby v následujících 14 dnech po opuštění oblasti s vysokým počtem onemocnění COVID-19 zvážili případnou návštěvu svých příbuzných a dalších osob, které jsou hospitalizovány ve zdravotnických zařízení či pobývají v zařízeních poskytujících sociální služby,“ informovalo ministerstvo zdravotnictví 3. března.

Toto doporučení ministerstvo vydalo s cílem omezení dalšího rozšíření nemoci COVID-19. „Důsledně prosím dodržujte zásady respirační hygieny, často si myjte ruce mýdlem a vodou, používejte dezinfekční prostředky s viry usmrcujícím účinkem,“ dodal úřad.

„Není důvod k jakékoli panice, k jakékoli hysterii, k vykupování potravin. Situace v České republice je v tuto chvíli pod kontrolou. Nečelíme žádné epidemii, která by se šířila na území České republiky, byť nemůžeme vyloučit nějaký nárůst v následujících dnech,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch poslancům.

Stát je na případnou epidemii připraven

Nemocnice v regionech jsou vybaveny technologií na izolační režim. „Všechna infekční oddělení jsou vybavena příslušnou technologií pro vzduchem přenášené infekce,“ ujistila Doláková.

Ministr zdravotnictví také uložil státním nemocnicím, aby zvýšily své zásoby na 4 měsíce, protože standardně tyto zásoby nemají. „Nyní také probíhají jednání se Státní správou hmotných rezerv o navýšení počtu respirátorů,“ dodala Doláková. Podle ministerstva pokračují jednání o tom, jak technicky vyřešit, aby se dostaly ochranné pomůcky do terénu například pro praktické lékaře.

Česko už navázalo kontakt s americkou firmou Gilead vyvíjející lék proti nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Pokud by se objevil pacient s vážným průběhem, dodá experimentální lék do ČR, řekl po jednání se zástupci nemocnic v pražském Motole náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Na COVID-19 zatím neexistuje žádný lék ani vakcína. Lékaři tak nakaženým podávají pouze přípravky, které zmírňují symptomy nemoci, mezi něž patří horečka, kašel a dušnost.

Pokud by byl v mezidobí nalezen účinný lék, o nákupu optimálního množství zatím není jasno. „Zatím účinný lék na toto onemocnění není znám, z tohoto důvodu by jakákoliv odpověď byla předčasná,“ říká Doláková.

Pro případy závažného epidemickému výskytu onemocnění, mohou být podle informací ministerstva zdravotnictví na základě vyhodnocení rizik přijata mimořádná opatření:

·             zákaz nebo omezení styku skupin fyzických osob podezřelých z nákazy s ostatními fyzickými osobami, omezení cestování z některých oblastí a omezení dopravy mezi některými oblastmi, zákazu nebo omezení slavností, divadelních a filmových představení, sportovních a jiných shromáždění a trhů, uzavření zdravotnických zařízení jednodenní nebo lůžkové péče, zařízení sociálních služeb, škol, školských zařízení, zotavovacích akcí, jakož i ubytovacích podniků a provozoven stravovacích služeb nebo omezení jejich provozu,

·             příkaz k provedení ohniskové dezinfekce,

·             příkaz k vyčlenění lůžek ve zdravotnických zařízeních,

·             příkaz k vyčlenění objektu v majetku státu, kraje nebo obce k izolaci fyzických osob nebo jejich karanténě.

Nervózní opozice

Zdravotníci musí mít podle KDU-ČSL dost materiálu pro běžné výkony. Také někteří starostové si podle lidoveckého předsedy Mariana Jurečky stěžují na nedostatek informací, dozvídají se je podle něj v médiích. Poslanec TOP 09 Vlastimil Válek zdůraznil, že není důvod k hysterii. Vláda ale podle něj nečiní kroky, které by situaci uklidnily. Zástupci stran to řekli na tiskových konferencích před schůzí Sněmovny.

„Naší ambicí není grilovat vládu ohledně koronavirové infekce, protože víme, že téma je velmi citlivé. Chceme ale diskutovat o praktických krocích. Co vidím jako zdravotník jako zásadní, je zajistit dostatečné zásoby zdravotnického materiálu pro zdravotnická zařízení. Zejména pro nemocnice, ale i ordinace praktických lékařů a další,“ řekl poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský, místopředseda sněmovního zdravotnického výboru.

Podle Jurečky by například ministerstva zdravotnictví a vnitra měla průběžně informovat o situaci starosty. „To jsou dost často lidé, kteří jsou nejvíce dotazováni občany na to, jak se situace vyvíjí, jaké případně kroky mají dělat,“ uvedl.

Podle Válka vláda nečiní kroky, které by situaci uklidnily. Jednotlivými nekoordinovanými rozhodnutími a nedostatkem informování naopak vytváří paniku. Kabinet podle něj dosud nepředstavil ucelený plán opatření, který by rozpracovával různé scénáře budoucího vývoje ohledně nemoci.

Předseda STAN Vít Rakušan uvedl, že informace o koronaviru si poslanci rádi vyslechnou. „Myslíme, že by se představitelé vlády měli méně fotit s bílými plášti a stetoskopy a měli by občany víc informovat,“ uvedl. Konkrétní informace podle něj postrádají obce i kraje, nemohou je pak předávat lidem. „V tom vláda zatím selhává,“ řekl.

Podle předsedy ODS Petra Fialy předvádí premiér nekompetenci a znejišťování veřejnosti. Jako příklad uvedli občanští demokraté zrušení letů ze severu Itálie, protože Česko se tak zbavilo možnosti kontroly pasažérů, kteří mohou využít jiná letiště.

Piráti označili opatření připravovaná vládou až do víkendu, kdy byly odhaleny první případy nakažení, za dostatečná.

Podle šéfa SPD Tomia Okamury stát zanedbal vytvoření koncepce pro případ epidemií. „Je nutné zvýšit zásoby zdravotnického materiálu a znovu vybudovat bezpečnostní složky připravené zavést účinnou kontrolu hranic,“ uvedlo hnutí v usnesení předsednictva.

S přispěním ČTK