Zdrojem nákazy žloutenky v Turnově mohla být užitková voda

Turnov. Zdroj: Wikipedie

Zdrojem nákazy žloutenky typu A v Turnově mohla být užitková voda v zahrádkářských koloniích, naznačuje dosavadní šetření hygieniků. Počet nemocných stále roste, i když už ne tak výrazně. Za poslední týden se objevilo devět nových případů, s vazbou na Turnov jich je tak už celkem 69. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Případy onemocnění se v Turnově začaly objevovat ve druhé polovině září, jde o lokální epidemii. „Část laboratorních výsledků biologického materiálu nemocných s vazbou na město Turnov prokazuje shodu s virem, který byl detekován v Libereckém kraji na jaře v rizikových komunitách. Na další výsledky ještě čekáme. S určitou mírou pravděpodobnosti se ukazuje, že možnou cestou nákazy u některých osob mohla být užitková voda v zahrádkářských koloniích v Turnově,“ uvedl ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta. Dvě ohniska žloutenky se na jaře objevila v Liberci a Jablonci nad Nisou. Nemoc v těchto místech se šířila hlavně v komunitě nitrožilních uživatelů drog a lidí bez domova, nakazilo se mezi nimi 21 lidí.

Kvůli riziku nákazy odmítá transfuzní stanice liberecké nemocnice až do odvolání dárce krve s bydlištěm v Turnově. Lidé, kteří byli v kontaktu s nemocnými, navíc nesmí například navštěvovat ani veřejné bazény a sauny. Opatření platí i pro některé školy, žloutenkou zatím onemocnělo šest školáků.

Žloutenka typu A, označovaná také jako nemoc špinavých rukou, se přenáší především kontaktem. Lidé se ale mohou nakazit i kontaminovanou vodou, potravinami a znečištěnými předměty. Nemoc se projevuje dva až sedm týdnů od nákazy. Jde o onemocnění jater. Pacient má zažívací potíže, může mít také příznaky podobné chřipce či nervové potíže. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost. U dospělých se častěji než u dětí projeví nemoc i žlutým zabarvením kůže a očního bělma. Od začátku roku hygienici evidují v Libereckém kraji 90 případů a dalších sedm lidí sice s trvalým bydlištěm mimo Liberecký kraj, ale vazbou na ohnisko nákazy v Turnově.

ČTK