Zelená od ministerstva. Všeobecná fakultní nemocnice bude mít novou budovu za 1,5 miliardy

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, foto zdroj: Wikimedia Commons, VitVit, CC BY-SA 4.0

Ministerstvo zdravotnictví schválilo výstavbu nové budovy ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v Praze za víc než 1,5 miliardy korun. Vznikne na místě nynějšího pavilonu A7, budou v ní vybrané obory urgentní péče, transfuzní oddělení a laboratorní pracoviště.

Ministerstvo schválilo registraci investice do nového objektu. Nahradí podle dřívějších informací VFN současnou budovu Kliniky otorinolaryngologie (ORL) v pavilonu A7, jehož část je už kvůli havarijnímu stavu uzavřená. Po demolici vznikne nový objekt, kde zůstane ORL a oddělení biochemie, transfuzní oddělení se sem přestěhuje ze Zbraslavi.

Na plánovanou investici přibližně 1,531 miliardy korun půjde podle ministerstva 1,072 miliardy ze státního rozpočtu a 459 milionů z vlastních zdrojů VFN. Příprava a realizace stavby je plánovaná v letech 2022 až 2025.

„Nový objekt se bude nacházet v těsné blízkosti chirurgické a anesteziologické kliniky a spolu s přístrojovým vybavením těchto klinik poskytne zázemí pro výkon centrální urgentní služby pacientům. Součástí objektu bude transfuzní oddělení, které je objemem produkce jedno z největších v ČR,“ uvedlo ministerstvo. Koncentrace pracovišť nemocnice do areálu u Karlova náměstí podle něj sníží provozní náklady.

Nová budova také zjednoduší organizaci péče o pacienty a ulehčí práci zdravotníků, kteří nyní musejí přecházet mezi pavilony, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nemocnice s 6000 zaměstnanci a 1500 lůžky sídlí na 20 různých místech v Praze od Albertova po Karlov, ale také ve Zbraslavi nebo na Strahově.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že jde o sedmou schválenou strategickou investici do nemocnic v posledních čtyřech letech. „Celkově jsme takto mezi páteřní nemocnice rozdělili 12 miliard korun,“ podotkl Vojtěch. V hlavním městě Thomayerova nemocnice vybuduje centrální urgentní příjem a Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) objekty G1 a G2. Fakultní nemocnice Brno postaví gynekologicko-porodnickou kliniku. Plzeňská fakultní nemocnice má schválenou výstavbu pavilonů chirurgických oborů, olomoucká novostavbu hlavní budovy B. Pro Fakultní nemocnici Hradec Králové schválilo ministerstvo modernizaci chirurgických oborů.

ČTK, vlb