Země EU chtějí rychlé posílení pravomocí WHO

Státy Evropské unie chtějí rychlou reformu Světové zdravotnické organizace (WHO), která má podle nich získat větší pravomoci pro boj s covidem-19 a příštími pandemiemi. Shodli se na tom ministři zdravotnictví unijních zemí, kteří jednali o dalším společném postupu proti koronaviru. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn prohlásil, že společná distribuce vakcín začne až po úplném završení závěrečné fáze testů. Evropská komise očekává, že to bude začátkem jara.

Ministři jednali o společném návrhu na reformu organizace, která má podle unie získat více pravomocí i finančních zdrojů pro situace podobné té dnešní. Evropský blok chce docílit mimo jiné toho, aby všechny státy včas poskytovaly WHO úplné informace o epidemickém vývoji. Zástupci organizace by mimo jiné mohli sami situaci kontrolovat přímo na místě. Unie tím reaguje na kritiku, že organizace nedokázala přimět například Čínu, aby s ní sdílela aktuální covidová data, což na začátku pandemie komplikovalo celosvětovou reakci.

„Je extrémně důležité, abychom tuto reformu posunuli kupředu,“ prohlásila po jednání s ministry eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová. EU patří společně s Británií mezi největší přispěvatele do rozpočtu WHO, která spadá pod Organizaci spojených národů.

Nejhlasitější kritika práce WHO zněla letos z úst amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle něhož byla organizace příliš vstřícná vůči Číně, kde se loni nový koronavirus poprvé objevil.

Reformě WHO bude předcházet nezávislé expertní hodnocení toho, jak zvládla koordinovat světový boj proti pandemii.

ČTK