Žena s rakovinou pomáhá podobně nemocným pacientům na Ostravsku

Kytičkový den - dobrovolníci v řadách Ovahelp

Spolek, který poskytuje pomoc onkologickým pacientům na Ostravsku, vznikl na základě zkušeností s rakovinou zakladatelky Zdeňky Hyvnarové. Ta po dobu tří let hledala informace, jak se s nemocí vyrovnat a žít s diagnózou rakoviny. Zaměřují se na nemocné s karcinomem prsu a reprodukčních orgánů žen i mužů. Dveře však mají otevřené pro všechny.

„Onemocněla jsem v roce 2013, doslova ze dne na den jsem přestala chodit, následovaly opakované operace páteře, veliké bolesti, trápení. Když jsem měla pocit, že jsem z nejhoršího venku, přišla v roce 2015 diagnóza onkologická, po této operaci jsem musela odložit i francouzské hole, odoperované uzliny si s nimi nerozuměly,“ říká zakladatelka OVAHELP Zdeňka Hyvnarová.

„Takže následovala tak zvaná nemocniční turistika s doprovodem, samota, izolace, strach, zoufalství. Více než 3 roky. Bývala jsem hyperaktivní, celý život jsem pracovala, takže to bylo velmi těžké. Ojedinělé setkání s lidmi bylo rozpačité, neuměli na mne reagovat, nemoc byla vidět, docházelo ke klopení očí a mezi řádky bylo znát jejich obavy, aby neřekli něco nevhodného, protože ona umírá,“ dodává.

Paní Hyvnarovou napadlo, že lidí v této situaci je více. „Začala jsem hledat organizaci, kde bych mohla sdílet svůj problém, hledala jsem ale především informace. Protože je onkologických pacientů velmi mnoho, lékaři nemají, i kdyby chtěli, moc času právě na komunikaci s pacientem, na jeho otázky, na jeho strach, obavu. Já jsem nenašla prostor, kde by mi někdo dal relevantní odpovědi, kde bych se mohla aktivně zapojit,“ říká Hyvnarová a dodává. „Tak jsme dali doma hlavy dohromady, dcera a manžel přislíbili pomoc a vzniklo centrum pro lidi v Ostravě- OVAHELP.“

„Jako onkologická pacientka si uvědomuji, že je velmi důležitá prevence, je to hlavní náplň našeho centra. Pořádáme přednášky, akce pro veřejnost. Přednášejí lékaři, odborníci, psychologové, pedagogové ale i pacienti. Díky tomu sdílejí všichni témata i prostor, zdraví se učí komunikovat s onkologicky nemocnými, jde o vyrušení strachu z této nemoci, o předání zkušenosti a o zboření izolace takto nemocných, protože to mne v nemoci trápilo velmi hodně.,“

OVAHELP vznikl v listopadu 2017, aktivně funguje rok. Klientů má přibližne 64, ale denně volají lidé i kvůli informacím, radám. Mimo toto se aktivně zapojujeme do projektů, díky kterým se pomáhá potřebným lidem. Zapojili se do projektu „podej lžičku a poděkuj“, výtěžek šel na rehabilitaci nemocného chlapce. Úspěšná byla i účast na Kytičkovém dni, kde spolek prodal kytičky za více než 114 tisíc korun.

„Snažíme se jít cestou odbornou, uvědomuji si, že při této diagnóze si nemohu dovolit chybu a není na místě si na něco hrát. Proto máme garanty – lékaře, kteří mne znají, podporují nás, nejsou uvedeni na stránkách jen pro formu, ale spolupracujeme aktivně,“ říká Hyvnarová.

„Co si dovolím zdůraznit, protože to vnímám jako velmi důležité je to, že spolupracujeme s nemocnicí V Karviné Ráji- na úžasném chirurgickém oddělení, díky vrchní sestře Mgr. Mesiarokové, kde nám umožňují schůzky s pacienty po operaci, jeden krát měsíčně. Dáváme jim odborné publikace, které máme od Ligy proti rakovině, náš interaktivní deník pomoci, který jsme vytvořili na základě mých zkušeností, pacienti se ptají na cokoliv, já a mí kolegové odpovíme- je to velmi účinné,“ dodává.

Do půl roku by paní Hyvnarová ráda aktivovala tuto službu pomoci pacientům u čtyř dalších nemocnic v Ostravě. „Samozřejmě budeme pokračovat v organizaci pravidelných odborných přednášek, diskusí a setkávání v našem centru v ulici Kostelní 22. Naplno rozjedeme osobní setkání s onkologickými pacienty v ostravských – smluvně dohodnutých nemocnicích. A hlavně budeme dál prostřednictvím dubnové konference rozvíjet naše velké téma, jimž je lidská důstojnost nemocného člověka.  Již nyní chci na tuto konferenci, která bude v termínu 3 a 4. dubna pozvat všechny, koho tato problematika zajímá,“ uzavírá Hyvnarová.