Ženám před a po porodu pomůže s psychikou nová mobilní aplikace

Aplikace Kogito. Zdroj: kogito.cz

Nová aplikace zvaná Kogito má pomoct ženám s psychikou v těhotenství a po porodu. Podle odborníků až každá pátá žena zažije v tomto období příznaky duševní nepohody, jako jsou úzkost či deprese, a až 75 procent českých žen na mateřské nebo rodičovské dovolené nevyhledá odbornou pomoc.

Aplikace vyvinutá vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) ve spolupráci s organizací Úsměv mámy pomůže zvýšit dostupnost odborné pomoci. Aplikace je zdarma od pondělí dostupná v Google Play pro telefony s Androidem, od září bude dostupná i pro Apple zařízení.

Mezi důvody, proč ženy péči odborníků často nevyhledávají, jsou například předsudky jejich nejbližších nebo nedostupnost hlídání dětí. „Kogito je inovativní aplikace, která nemá v regionu střední a východní Evropy obdoby. Po vyplnění dotazníků, na které dostane uživatelka ihned zpětnou vazbu, se jí otevře Cesta z úzkosti nebo Cesta z deprese. V této cestě, která má každá pět etap, prochází uživatelka metodami kognitivně-behaviorální terapie (KBT), procvičuje relaxace a také plní úkoly, aby mohla procházet od jednodušších metod k těm složitějším,“ popsal aplikaci lékař Antonín Šebela z NUDZ.

Relaxační metody mají formu mluveného slova a doplňuje je autorská relaxační hudba složená přímo pro Kogito.

„Pokud na základě úvodních dotazníků vyjde uživatelce, že by bylo vhodné vyhledat vyšší stupeň péče o duševní zdraví, jako je například psychiatrická péče, aplikace jí poskytne návod, jak na to,“ dodal Šebela.

Podle ředitelky a zakladatelky organizace Úsměv mámy Veroniky Kubrichtové aplikace propojuje základní techniky terapie a praktické zkušenosti, které odborníci načerpali při práci se ženami, jež v těhotenství nebo po porodu potrápila psychika. „Psychoterapeutický obsah aplikace jsme tak doplnili o jejich skutečné příběhy,“ doplnila Kubrichtová.

V budoucnu by mohla být aplikace rozšířena například o blok věnující se kognitivně-behaviorální terapii spánkových poruch, záležet bude i na zajištění financování.

NUDZ se věnuje i dalším aktivitám zaměřeným na zlepšení péče o duševní zdraví v těhotenství a po porodu, například spolu s Úsměvem mámy testuje systém krokové integrované péče pro ženy v riziku takzvaného psychosociálního stresu. Nyní systém běží ve třech krajích ČR a je do něj zapojeno 20 gynekologických ambulancí a pět porodnic. „Aktuálně již screeningem tohoto systému prošlo více jak dva tisíce žen a nějakou formu navazující péče využilo kolem 200 z nich. Dalším krokem, který plánujeme, je spuštění specializovaného webu o této problematice,“ uvedl Šebela.

ČTK, vlb