Ženy by mohly mít zdarma dva testy na rakovinu děložního hrdla

Adam Vojtěch | FOTO: Spolek českých právníků Všehrd

Ženy po 35. a 45. roce by mohly mít zdarma další preventivní test na rakovinu děložního hrdla způsobovanou lidským papilomavirem (HPV). Záměr podpořilo ministerstvo zdravotnictví i zdravotní pojišťovny. V současné době pojišťovny hradí očkování pro třináctileté dívky i chlapce, kteří v sobě mohou virus přenášet. Absolvovalo ho loni asi 60 procent dívek a třetina chlapců. Nových případů je asi 2500 za rok, asi 400 žen zemře.

„V posledních deseti letech došlo k poklesu výskytu onemocnění o 25 % a poklesu úmrtnosti na tento zhoubný nádor o 14 %. Díky screeningu karcinomu děložního hrdla, který má zejména za cíl zjistit již přednádorové stavy, se ročně zachytí desetitisíce abnormálních nálezů na sliznici děložního hrdla. Jejich včasnou terapií předejdeme samotnému vývoji ve zhoubný nádor. Nyní chceme screening doplnit provedením vysoce citlivých testů u třicetipětiletých a čtyřicetiletých žen,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Téměř 80 % žen mělo v letech 2016–2017 screeningový test alespoň jedenkrát za dva roky. Požadavek WHO činí 70 % a jedná se tedy o jeho výrazné překročení. Důsledkem toho je výrazný pokles incidence i mortality na rakovinu děložního čípku v posledních letech.

Z veřejného zdravotního pojištění je očkování proti HPV hrazeno od roku 2012 dívkám od 13 do 14 let, od roku 2018 také stejně starým chlapcům. Muži virus mohou v sobě přenášet a nakazit jím svou sexuální partnerku. Hrozí jim i HPV způsobovaná méně častá rakovina penisu a vědci zkoumají souvislost s rakovinou konečníku. Virus je původcem také nádorů mandlí nebo kořenu jazyka.

„Zavedli jsme hrazené očkování proti HPV u 13letých dětí. Podáním vakcíny ještě před zahájením sexuálního života se u dívek i chlapců výrazně sníží riziko rozvoje HPV asociovaných onemocnění. V případě rakoviny děložního hrdla je tak možné zabránit až 90 % případů tohoto onemocnění,“ uvedl předseda České gynekologické a porodnické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Vladimír Dvořák.

Nový test pro pětatřicetileté a pětačtyřicetileté ženy je založen na vyhledávání DNA viru. „Připravujeme proto doporučení k jeho provádění. Pomohlo by to zlepšit výsledky ve vyhledávání žen s vyšším rizikem rozvoje rakoviny děložního čípku,“ doplnil Dvořák.

„Podporujeme návrh ministerstva a odborné společnosti na zařazení testu na HPV u žen v 35 a 45 letech ke stávajícímu modelu včasného záchytu,“ uvedl náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík.

„Doporučujeme modifikovat stávající screeningový algoritmus a zároveň zpracovat metodiku, která popíše postup v případě kombinací cytologických nálezů a zároveň provedení HPV testace. Počítáme také se zpracováním analýzy dopadu,“ uvedla Renata Knorová, předsedkyně zdravotní sekce Svazu zdravotních pojišťoven.

Návrh na jeho hrazení ze zdravotního pojištění by měl platit od příštího roku.

MČ,ČTK