Zlínský kraj chce dát peníze na stipendia pro mladé zdravotníky

Foto: Depositphotos

Radní Zlínského kraje chtějí stipendii podpořit mladé zdravotníky a lékaře. Novinářům to řekl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). V letošním roce chce rada rozdělit 175.000 korun. Dotaci na stipendijní program ještě musí schválit zastupitelstvo. Program funguje od roku 2016, kraj jím chce podpořit zaměstnanost v nemocnicích. V nemocnicích v kraji stejně jako jinde v republice chybí personál.

Částka 175.000 korun bude rozdělena mezi čtyři sestry a pět lékařů v Uherskohradišťské nemocnici, Vsetínské nemocnici a Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně. Stejnou částku dají do projektu nemocnice, které jsou do něj zapojené.

V motivačních stipendiích mohou budoucí sestry při studiu získat 25.000 korun, pokud se zavážou, že v konkrétní nemocnici zůstanou tři roky. Medici mohou získat 50.000 korun, když se zavážou v nemocnici pracovat jako lékaři dva roky po získání plné kvalifikace.

„Záleží na zájmu personalistů v jednotlivých nemocnicích, do jaké míry tento motivační nástroj využívají. Obecně pozorujeme, že mladí lidé se dnes nechtějí příliš vázat – pro případ, že by se jim naskytla zajímavější pracovní nabídka. Nejlépe se stipendijní program ujal v nemocnici v Uherském Hradišti,“ uvedl hejtman. Kraj dosud na podporu zdravotníků uvolnil téměř milion korun, přesná částka bude známa po vyhodnocení programu za loňský a letošní rok.

V roce 2016 se do programu zapojily Kroměřížská a Uherskohradišťská nemocnice, stipendia získalo 11 lékařů a šest sester, rozděleno bylo 331. 250 korun. O rok později stejné nemocnice vyplatily stipendia pro šest lékařů a pět sester, uvolněno bylo 212.500 korun. Loni využila stipendijní program jen Uherskohradišťská nemocnice pro pět lékařů a šest sester, kdy byla schválena krajská dotace 200.000 korun.

ČTK