Změny v protiepidemických opatřeních platné od čtvrtka

ilustrační fotografie, FOTO: pixabay

Výběr opatření, která budou od čtvrtka 3. prosince platit ve třetím stupni protiepidemického systému (PES):

Školy:

Tento týden pokračuje prezenční výuka mateřských a speciálních škol, prvního stupně základních a posledních ročníků středních škol. Nadále se podobně jako ve čtvrtém stupni rotačně (se střídáním po týdnech) učí žáci druhého stupně ZŠ a nižšího stupně víceletých gymnázií. Zatímco obchody nebo služby se třetím stupněm PES budou řídit již od čtvrtka, školy až od pondělí 7. prosince. Ve třetím stupni přecházejí na střídavou výuku studenti středních a vyšších odborných škol. U vysokých škol pokračuje distanční výuka, pouze první ročníky přecházejí na prezenční (do 20 studentů ve skupině). Základní umělecké školy, jazykové školy a střediska volného času budou moci od 7. prosince otevřít lekce do deseti lidí včetně učitele.

Návštěvy zdravotnických a sociálních zařízení:

Nadále platí zákaz návštěv uvnitř zařízení sociálních služeb (kromě vymezených výjimek), ty budou možné až od soboty 5. prosince, a to s antigenním testem či PCR testem na covid starým maximálně 48 hodin nebo s dokladem o prodělání infekce v posledních 90 dnech. Pro návštěvy bude povinný též respirátor třídy FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu. Omezené jsou návštěvy ve zdravotnických zařízeních.

Roušky:

Zůstávají povinné ve všech vnitřních prostorech a na vybraných veřejně přístupných místech.

Omezení volného pohybu osob:

Končí noční zákaz vycházení v době od 23:00 do 05:00, platný ve čtvrtém stupni, pohybovat se lze bez omezení.

Konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech:

Se začátkem platnosti třetího stupně má zákaz konzumace skončit.

Hromadné akce ve vnitřních a venkovních prostorech:

Z obecného omezení na šest osob se limit zvyšuje na 50 lidí venku a deset uvnitř.

Svatby, pohřby, bohoslužby:

Může se jich zúčastnit maximálně 30 osob, tedy o polovinu více než ve čtvrtém stupni. U bohoslužeb platí povinnost jen sedících účastníků s odstupem dvou metrů v jedné řadě a maximálně do 30 procent kapacity. Zákaz hromadného zpěvu.

Úřady a firmy:

Stejně jako ve čtvrtém stupni platí omezení úředních hodin, úřady také mají přijmout organizační a režimová opatření snižující riziko nákazy. U výrobních nebo skladových provozů je nutné dodržovat zpřísněná opatření. Je doporučeno testování zaměstnanců, a to i u kancelářských provozů, kde je doporučena práce z domova.

Obchody:

Otevřené mohou být už všechny obchody bez výjimky, ruší se zákaz prodeje v neděli a ve státní svátek. Nadále platí omezení počtu osob v obchodě (jeden zákazník na 15 metrů čtverečních), nebo udržování dvoumetrových rozestupů mezi zákazníky. V obchodních centrech na 5000 metrů čtverečních zůstávají zavřené dětské koutky, v jídelních prostorech je možné fungování pouze prostřednictvím výdejních okének.

Trhy, vánoční prodejní akce:

Prodej kaprů bude ve třetím stupni povolen jako prodej lokální potraviny za dodržení pravidel pro venkovní trhy. Pro ty platí možnost obsadit pouze každé druhé stanoviště pro stánek s minimálním rozestupem čtyři metry, zakázán je prodej občerstvení ke konzumaci na místě. Venkovní trhy vláda přitom nedoporučuje, ale nezakazuje je. Venkovní prodej vánočních stromků bude možný za dodržení obecných opatření.

Služby:

Mohou se otevřít, a to za zvýšených hygienických opatření. V případě kadeřnictví, kosmetik nebo pedikůry a manikůry platí podobné omezení počtu osob jako v obchodech(jeden zákazník na 15 metrů čtverečních) a povinnost dodržovat mezi zákazníky nejméně dvoumetrové rozestupy, a to také v čekárnách. Zaměstnanci musejí používat ochranu nosu a úst, i zákazníci mají mít roušku, pokud je to možné.

Ubytovací služby:

Nově bez omezení ubytování. Roušky jsou povinné pro personál i hosty, u vchodu a na recepci musí být k dispozici dezinfekce. Platí zvýšená hygienická opatření.

Restaurace:

Zatímco dosud mohly mít otevřené jen výdejní okénko mimo dobu zákazy vycházení (tedy od 23:00 do 05:00 muselo být zavřené), nyní mohou mít otevřeno, a to mezi 06:00 a 22:00. Mohou v nich ovšem být jen usazení hosté, nejvýše čtyři osoby u stolu a maximálně může být obsazena polovina kapacity. Doporučeno je používání e-roušky nebo rezervačního systému.

Herny a kasina:

Nově se mohou otevřít, ovšem pouze od 06:00 do 22:00, podobně jako u restaurací platí podmínka jen usazených hostů, nejvýše čtyř osob u stolu a obsazení maximálně poloviny kapacity.

Kultura:

V divadlech, kinech nebo koncertních sálech zůstává nadále v platnosti zákaz diváků, stejně jako organizační a režimová omezení přítomných osob na zkouškách.

Muzea, galerie, památky:

Mohou se znovu otevřít. Pro muzea a galerie patří omezení počtu návštěvníků na 25 procent kapacity; u hradů či zámků mohou být prováděny nejvýše desetičlenné skupiny.

Knihovny:

Zatímco ve čtvrtém stupni mohly mít pouze výdejní okénka pro předem objednané knihy, nyní se mohou otevřít. Platí ovšem podobné omezení jako v případě obchodu a služeb, tedy jeden návštěvník na 15 metrů čtverečních a dvoumetrové odstupy.

Veletrhy, výstavy, zoo:

Mohou se otevřít. Platí povinné roušky návštěvníků po celou dobu návštěvy, je nutné dodržovat rozestupy minimálně dva metry. Může být využita nejvýše čtvrtina kapacity areálu, povoleny jsou skupinky maximálně deseti osob.

Sport:

K dosud povoleným profesionálním soutěžím se přidají amatérské, oboje ovšem stále bez diváků. Otevřou se také vnitřní sportoviště pro individuální sporty, ovšem nejvýše do deseti osob. Pro amatérské sportovce platí povinnost nosit roušky. Venku se dosavadní limit šesti osob zvýší, sportovat budou moci dva týmy nebo skupiny.

Bazény, fitness a welness centra:

Mohou se otevřít. Uvnitř platí maximální kapacita jedna osoba na 15 metrů čtverečních, skupinové aktivity pro nejvýše deset osob. U fitness je nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy (s výjimkou situace trenér-klient), platí zákaz saunových ceremoniálů nebo parních saun.

čtk