Zpackaná regulace ceny testu na covid-19 pro samoplátce omezuje dostupnost zdravotní péče

Ministerstvo zdravotnictví zastropovalo cenu testu na covid-19 pro lidi, kteří si jej musí zaplatit sami. Na první pohled skvělá zprava, jenže jak už to u podobných marketingových taháků bývá, problém je v detailech. Cenové omezení totiž nepokryje všechny náklady spojené s testováním. Některé nemocnice už proto testování ukončily nebo o tom uvažují. Částečně zbytečně, ministerstvo totiž nereguluje všechny náklady spojené s testováním. Špatné nacenění prací a zmatená komunikace ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, ale reálně omezily dostupnost zdravotní péče. Míst, kde si mohou lidé test udělat, totiž kvůli tomu ubývá. Chyby ministra tak dopadají na ty, kdo chtějí ke zdraví svému a svých blízkých přistupovat odpovědně, případně doklad o negativitě na covid-19 potřebují pro svou obživu.

Maximální cenu testování metodou PCR na onemocnění covid-19 pro samoplátce, kterou stanovilo ministerstvo zdravotnictví ve věstníku ze 14. května, upravuje cenu pouze u tří položek.

Dvě z nich zahrnují izolaci RNA, její transkripci a namnožení (amplifikaci) pro vyšetření, tyto úkony jsou naceněny na 1674 korun. Třetí položka upravuje odběr biologického materiálu jiného než krev na laboratorní vyšetření, ministerstvo její cenu stanovilo na 82 korun.

A právě třetí položka představuje největší problém. „Obsahem daného výkonu je nezbytný materiál, potřebný pro běžný odběr u neinfekčního pacienta a dále odpracovaná doba daného zdravotníka, který odběr provádí,“ upřesnila za ministerstvo Klára Doláková.

Zdravotník odebírající vzorek by měl mít všechny ochranné pomůcky, tedy oblek, rukavice, brýle případně ochranný štít a respirátor, nejlépe třídy účinnosti FFP 3 v horším případě alespoň FFP 2. To vše by mu přitom nemělo vydržet celý den. K odběru také potřebuje odběrovou sadu.

„Osmdesát dva korun má zahrnovat veškeré náklady spojené s odběrem,“ tvrdí ministr Vojtěch. Podle něj je možné si účtovat náklady za odběr, ale budou muset být zdůvodnitelné a obhajitelné.

„Kontroluje to i specializovaný finanční úřad,“ hrozí ministr Vojtěch.

Jenže podle Asociace laboratoří QualityLab, která zastupuje asi 55 procent soukromých laboratoří tato částka skutečné náklady na odběr nepokryje. „Kalkulace ceny by měla zahrnovat mimo jiné náklady na provoz odběrového místa, náklady na nájem nebo zřízení speciálního odběrového pracoviště, náklady na transport vzorku do laboratoře včetně transportního média,“ uvedl předseda asociace Kamil Doležel.

Do ceny vyšetření vzorku je pak podle Doležela potřeba počítat i náklady na pořízení přístroje, který stojí v plně automatizované verzi 3,6 milionu korun, a vyšetřovací sadu pro každý vzorek. „Ceny vyšetřovacích kitů jsou odlišné pro různé přístroje a laboratoř má jen omezené možnosti, jak tuto cenu ovlivnit vzhledem k jejich dovozu od zahraničních výrobců,“ doplnil. Současné ceny jsou navíc ovlivněné tím, že je o ně celosvětový zájem.

Jak moc je tvrzení ministra Vojtěcha bizarní nejlépe vystihuje poslední zveřejněná smlouva se společností Moldex/Metric, v níž ministr Vojtěch 16. dubna nakupil respirátory FFP 3 za 140 korun kus. Nehovoře o jeho nákupech respirátorů FFP2 s cenou přes 900 korun za kus.

Tím ale náklady spojené s testováním na covid-19 nekončí. Po provedení testu nastupuje administrativní část. Nemocnice musí informovat pacienta o výsledku například telefonicky, případně také vystavit potvrzení lékaře o negativitě na covid-19.

Jak redakci upozornil ředitel Bohumínské městské nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, ministerský věstník upravuje pouze tři položky, a ne právě například administrativu.

„To, co není regulováno lze zpoplatnit, u nás vychází reálná cena otestování zhruba o 350 až 400 korun více než je předepsáno. Musím postupovat s péčí řádného hospodáře, nemocnice nemůže být na testování ztrátová, na druhou stranu není vůči lidem fér testování ukončit.  S administrativním poplatkem je u nás konečná cena vyšetření pro pacienta 2100 korun a je únosná i pro ekonomiku nemocnice,“ řekl Svatopluk Němeček. Podle něj tak není důvod, proč by nemocnice měly s testováním přestat nebo se kvůli špatnému nacenění ministerstva dostat do finančních problémů.

Podobné řešení problému už zavedly i Nemocnice Pardubického kraje, která provozuje pět nemocnic v kraji. Takto jsou zachována odběrová místa pro samoplátce v Pardubicích a Litomyšli.

„V případě, že zájemce bude k testu požadovat ještě lékařské potvrzení s výsledkem testu, vzroste cena o dalších tři sta korun. Administrativní výkon vydání potvrzení vychází z platného ceníku NPK. Konečná cena služby, tak je 2319 korun.“

Ministr trvá na 82 korunách, odběrová místa končí

Ministr Vojtěch však na stanovené ceně, i po jednáních trvá.

„Cenu za odběr a test na covid nebudeme zvyšovat. Laboratoře a nemocnice nám popsaly, že s odběrovými místy mají obecně vícenáklady. To budeme řešit v kompenzační vyhlášce. Naším cílem je udržet sít odběrových míst a současně neměnit cenu pro občany,“ uvedl po jednání.

Mezitím už Jihočeské nemocnice v reakci na nařízení nepřijímají další objednávky testů na koronavirus pro samoplátce. Nemocnice Plzeňského kraje ukončily placené testy také.

„Z důvodu, že smluvní laboratoře nejsou schopny poskytovat vyšetření onemocnění covid-19 za cenu, kterou od 15. května stanovilo ministerstvo zdravotnictví, nemůže Klatovská a Domažlická nemocnice provádět odběry samoplátcům,“ řekl mluvčí nemocnic Jiří Kokoška.

Nemocnice s poliklinikou v České Lípě už testování samoplátců kvůli ztrátovosti ukončila. Liberecký kraj bude po vládě žádat doplatek za PCR testy. „V současné komplikované situaci bohužel vláda občas vydává nařízení, která jsou v praxi obtížně aplikovatelná a v rozporu s ekonomickou realitou. Lidí, kteří překračují hranice, zejména za prací, je v našem regionu velké množství. Chceme jim samozřejmě umožnit nástup do práce bez toho, aby museli složitě shánět odběrové místo k provedení testu,“ řekl hejtman Martin Půta.

Testovat samoplátce přestala i Kroměřížská nemocnice. „Důvodem je skutečnost, že náklady jsou vyšší než maximální částka, kterou stanovilo ministerstvo zdravotnictví,“ řekl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

Nemocnice Královéhradeckého kraje kvůli regulované ceně zvažuje omezení počtu odběrových míst. Nemocnice Znojmo i Břeclav dál testují samoplátce i přes ekonomickou ztrátu.

S přispěním ČTK