Ministr zdravotnictví Vojtěch už domácí porody nepodporuje, přestože podpořil návrh zákona, který je umožňuje

Návrh zákona o České komoře porodních asistentek, který bude projednávat Senát, zřejmě ztratil bezvýhradní podporu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Norma krom vzniku komory porodních asistentek počítá s umožněním domácích porodů.

Zatímco ještě na konci ledna pro televizi Prima ministr zdravotnictví Adam Vojtěch návrh zákona podpořil těmito slovy: „Nevidím důvod, proč nepodpořit myšlenku, která zkrátka dává smysl,“, dnes tvrdí, že domácí porody nikdy nepodporoval.

Ministerstvo zdravotnictví se proti vyslovené podpoře ohradilo následujícím vyjádřením: „Pan ministr hovořil o podpoře vzniku komory porodních asistentek, nikoliv o „legalizaci domácích porodů“ uvedl úřad v reakci na článek serveru Ze Zdravotnictví.

Ministr se už proti domácím porodům jednoznačně vyjádřil.

Senátní návrh zákona, který ministr v televizi Prima veřejně podpořil přitom výslovně počítal s umožněním domácích porodů. „V krajním případě by měl návrh umožnit, aby porod dětí, jejichž rodiče si přese všechno uvedené porod v domácím prostředí zvolí, mohl probíhat za doprovodu porodní asistentky, ale porodní asistentky zkušené, přezkoušené, vedené jasnými metodikami a kárně odpovědné, uvádí důvodová zpráva k zákonu o České komoře porodních asistentek předloženém senátorem Lumírem Kantorem.

Podpořil ministr senátní návrh zákona, aniž ho četl?

To, že senátní návrh zákona má podporu Ministerstva zdravotnictví ČR, konstatuje i televize Prima. Nikde se přitom neobjevilo ohrazení ministerstva proti této formulaci. Následně, a je otázkou co k tomu ministra zdravotnictví vedlo, dal ministr Vojtěch rozhovor jinému médiu, kde podporu senátního návrhu zákona v této podobě odmítá.

„Chtěl bych zdůraznit, že nepodporuji domácí porody,“ vymezil se ministr Vojtěch v rozhovoru pro Zdravotnický deník. Podporu připravované komoře porodních asistentek však nevyloučil. „Podporuji myšlenku komory porodních asistentek, mělo by však být založené na registračním principu, nikoliv na povinném členství,“ uvedl Vojtěch.

Psali jsme: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch podpoří legalizaci domácích porodů

Samo ministerstvo ale návrh zákona hájí. „Existence České komory porodních asistentek a možnost stanovit určité požadavky na vzdělání a praxi má vést k tomu, aby byl stanoven standard péče o rodičku v domácím prostředí včetně porodu.“. Samotná existence komory pak ale podle ministerstva rozhodně neznamená legalizaci domácích porodů. Proč tedy budou zavedeny pravidla pro domácí porody je otázkou.

Citlivá data

Zveřejněné zdravotnické statistiky (ÚZIS ČR) k porodnosti a úmrtnosti novorozenců se u příznivkyň domácích porodů setkala s nevolí. Podle nich jsou statistiky značně nepřesné. „Odstavec se statistikami je více než úsměvný, žádné statistiky k domácím porodům totiž neexistují. Mícháte ženy, které se např. rozhodly k přirozenému potratu doma s překotnými porody a s plánovanými porody,“ napsala redakci jedna z příznivkyň.

Podle odezvy je jediný, kdo v současné době drží ale nepublikuje skutečná data o dětech narozených mimo zdravotnické zařízení má být Český statistický úřad. Ten ale informace o domácích porodech nesleduje. „ČSÚ sbírá data o narozených přes Hlášení o narození, kde se ovšem místo porodu doma, nemocnice, sanitka apod., nesleduje,“ uvedl mluvčí statistického úřadu Tomáš Chrámecký.

„Hlášení o narození vyplní zdravotnické zařízení, kde došlo k porodu nebo kde byla matka či dítě po porodu ošetřeny. Pouze v případech, kde ani matka ani dítě nebyly po porodu ošetřeny, vyplňuje celé hlášení matrika,“ vysvětluje Chrámecký. Podle něj má údaje o místě narození zahrnující okres a obec, uvést zdravotnické zařízení, na ČSÚ se nepořizuje. „Navíc z toho nelze ani určit, zda šlo o porod doma plánovaný i neplánovaný,“ dodává.